Rasipništvo u lokalnim samoupravama?
Upravljanje finansijama u lokalnim samoupravama je veoma neefikasno, kaže predsednik Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović, navodeći kao najveće propuste u kontroli trošenja budžetskih sredstava, nepoštovanju zakona i internoj reviziji.
Sretenović je ocenio da je u lokalnim samoupravama potrebno uspostaviti kontrolne mehanizme u upravljanju javnim finansijama, podsetivši da je predmet revizije u Srbiji poslovanje više od 12.000 pravnih lica i institucija, kao i lokalne samouprave.
Učestvujući u radu konferencije "Unapređenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou", Sretenović je naveo da je u protekle tri godine DRI dao 59 mišljenja i više od hiljadu preporuka na finansijske izveštaje lokalnih samouprava.
Stalna koordinatorka Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Irena Vojačkova Solorano ocenila je da je lokalnoj samoupravi potrebna pomoć u efikasnijem vođenju javnih finansija, da se ono učini transparetnijim i odgovornijim.
U šest opština propusti na svakom koraku
Opština Paraćin je u 2013. preuzela obaveze od ukupno 34,5 miliona dinara, nepoštujući Zakon o javnim nabavkama, objavila je DRI. Za nabavku hrane je potrošeno oko 18,1 milion dinara, a sa aproprijacija Direkcija za izgradnju potrošeno je 16,2 miliona dinara bez odgovarajućeg postupka javne nabavke.
Opština Paraćin je, prema DRI, u 2013. bez postupka javnih nabavki potrošila i 177.000 dinara za hemijska sredstva za čišćenje. Pri reviziji budžeta te opštine, DRI je kao nepravinost pronašla i to da je preuzela obaveze zaključenjem ugovora bez vrednosti za ugostiteljske usluge i benzin.
Opština Kula je bez javnih nabavki uplatila 28 miliona dinara, od čega za prevoz učenika i studenata 13,2 miliona, a za ostale specijalizovane usluge 9,5 miliona dinara. JP Zavod za izgradnju Kula je tako isplatio 39,3 milion dinara, od čega za zimsko održavanje puteva i ostale komunalne delatnosti 20,4 miliona dinara, a za benzin 3,1 milion.
Kula je u 2013. preuzela obaveze i izvršila rashode i izdatke u iznosu od 129,9 miliona dinara bez verodostojne računovodstvene dokumentacije, dok je Opština Kovina isplatila 17,8 miliona dinara bez odgovarajuće računovodstvene dokumentacije, saopštila je DRI.
Kako se navodi u izveštaju, niška opština Medijana je u 2013. preuzela obaveze 19,3 miliona dinara, od čega je za usluge informisanja javnosti potrošeno oko milion, za poklone 855.000, a za kancelarijski materijal 229.000 dinara. Druga niška opština Pantelej je isplatila 1,5 miliona dinara, ne poštujući Zakon o javnim nabavka.
Opština Kula preuzela je bez sprovedenog postupka javne nabavke obaveze i platila za dobra, radove i usluge ukupno oko 71.2 miliona dinara, dok je Kovin u 2013. isplatio 7,4 miliona dinara ne poštujući Zakon o javnim nabavkama.
Opština Niška Banja je bez verodostojne dokumentacije potrošila 4,2 miliona dinara, koliko je isplatila i Opština Medijana bez odgovarajuće dokumentacije, dok je Opstina Pantelej potrošila nešto više, oko 5,6 miliona dinara bez odgovarajuće računovodstvene dokumentacije.