Nemci žele da investiraju u Srbiju
Premijer Aleksandar Vučić rekao je da Srbija ne traži milostinju, već da Nemačka pomogne da razvijemo zemlju i da od njih naučimo mnoge stvari. Veliki broj nemačkih privrednika želi da investira u Srbiji, kaže vicekancelar Sigmar Gabriel.
Predsednik Vlade se zahvalio na zajedničkoj konferenciji za novinare vicekancelaru i ministru privrede Nemačke Gabrielu i 40 nemačkih kompanija koje su zainteresovane da investiraju u Srbiju.
Vučić je rekao da mu je Gabriel preneo informacije da je bilo veliko interesovanje nemačkih kompanija za Srbiju. "Imamo zadatak da sprovedemo bolje uslove za poslovanje", naveo je premijer i ocenio kao pozitivno donošenje reformskih zakona.
"Moramo još mnogo da uradimo, Zakon o planiranju i izgradnji, rešavanje problema u javnoj administraciji i više odgovornosti i ozbiljnosti u razgovoru sa investitorima". Nemačka delegacija je dala konkretne konkretne predloge za bolji poslovni ambijent u Srbiji i konkretne primedbe, rekao je Vučić, ističući da oni primećuju marljivost Srbije.
"Ne tražimo milostinju, tražimo da nam Nemačka pomogne da razvijemo Srbiju, da naši ljudi poštuju pravila i rade marljivo i tada ćemo biti razvijeni", istakao je premijer, koji je prethodno sa Gabrielom otvorio sednicu Poslovnog saveta Srbije i Nemačke.
Vučić je podsetio da je Nemačka najvažniji politički i ekonomski partner Srbije. "Sa Nemačkom imamo tri milijarde evra godišnje razmene koja svake godine raste. Prošle godine ona je uvećana za 14 odsto. Ove godine u prvih osam meseci imamo rast u odnosu na 2013", istakao je premijer.
Gabriel je rekao da se, nakon poziva srpskog premijera, prijavio veliki broj privrednika koji su zainteresovani za investiranje u Srbiju. Sprovedena je, kaže, i anketa koja je pokazala da je 99 odsto privrednika koji su već ulagali u Srbiji zainteresovano da ponovo investiraju.
"Postoji veliki interes da se investira sa strane nemačke vlade koja podržava put Srbije u Evropsku uniju, rekao je Gabriel.
Nemački vicekancelar naglašava da su najvažniji preduslovi za investicije fer i transparentna administracija, pravna država, transparentni porezni sistem, otvoreno tržište rada, politički, socijalni i kulturni standardi u koje se može pouzdati i koji moraju biti usklađeni sa EU.
Poslovni savet Srbije i Nemačke
Vučić i vicekancelar Nemačke otvorili su sednicu Poslovnog saveta Srbije i Nemačke, čiji je cilj unapređenje ekonomskih odnosa dve zemlje i izrazili uverenje da će strukturne reforme u Srbiji doprineti njenom razvoju i dolasku novih nemačkih investicija.
Premijer je u uvodnom obraćanju poručio da će naša država nastaviti sa strukturnim reformama, što će, kako je ocenio, dovesti još više nemačkih privrednika koji će u Srbiji moći da se osećaju kao kod svoje kuće.
Vučić je podsetio da je Srbija usvojila 16 zakona koji "prvi put u srpskoj istoriji stvaraju moderne okvire za razvoj države", poput zakona o radu, stečaju, privatizaciji, i da je pred usvajanjem još pet.
Pokrenuli smo najsveobuhvatniji program fiskalne konsolidacije bez ičijeg ultimatuma, zato što smatramo da je važno da se obori fiskalni deficit i spusti javni dug, rekao je Vučić.
Srpski premijer izrazio je zadovoljstvo što će radne grupe dve zemlje za energetiku, poljoprivredu, unapređenje saobraćajne infrastrukure, investicije i turizam moći da razgovaraju o konkretnim modelima saradnje i privlačenju jos investitora.
Drago mi je što će ministri privrede razmeniti zvanične note o osnivanju Nemačko-srpske privredne komore, institucije koja Srbiju još jasnije stavlja na mapu potencijalnih destinacija za nemačke investitore, za koje je važna vest da imaju sigurnost ulaganja kod nas, rekao je Vučić.
Pomenuvši da su nemačka srednja preduzeća glavni investitori u Srbiji, nemački vicekancelar je objasnio da ona već decenijama predstavljaju okosnicu razvoja Nemačke, a da iskustvo s nemačkim srednjim preduzećima pokazuje da gde ona odu tu i ostanu.
Srbiji i zapadnom Balkanu potrebna Evropska unija, ali da su Srbija i zapadni Balkan jednako potrebni Uniji, rekao je Gabriel, naglasivši da je "Srbija je posebno značajna jer je najveća zemlja i ne sme da bude prepuštena samoj sebi".
Prema njegovim rečima, saradnja u regionu je izuzetno značajna. Evropska unija, kako je Gabrijel rekao, želi trajno da doprinese blagostanju i miru na kontinentu.
Srbija odmah iza Poljske i Estonije
Predsednik Odbora nemačke privrede za Istok Eckhard Cordes pohvalio je Vladu Srbije zbog hrabrosti da preduzme nepopularne korake, u vidu smanjenja penzija i plata u javnom sektoru i naglasio da konsolidacija budžeta predstavlja važan signal za investitore.
On je ukazao i na značaj primene zakona i ocenio da je potrebna ogromna snaga da se želje državnog vrha prenesu na niže nivoe koji treba da ih sprovedu u delo.
Predsednik Nemačko-srpskog privrednog udruženja Ronald Seeliger rekao je da je Srbija za nemačke investitore treća najatraktivnija zemlja u istočnoj i centralnoj Evropi, posle članica EU Poljske i Estonije.
Nemačka preduzeća su, kako je rekao, veoma zadovoljna dobro obrazovanom i motivisanom radnom snagom, ali jedan od najvećih problema s kojima se suočavaju u Srbiji jeste glomazna i nedovoljno efikasna javna uprava.
Foto: Beta