Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    NALED: Vlasnički list i viškovi koče privatizacije

    Smanjenje viška zaposlenih i rešavanje problema vlasništva nad zemljištem treba da budu prioriteti vlade, ukoliko želi uspešno da okonča proces privatizacije, tvrde u Nacionalnoj alijansa za lokalni ekonomski razvoj.

    Preporuka je da se što pre donese odluka o konverziji prava korišćenja zemljišta preduzeća u pravo svojine, kao i da se obezbede veća sredstva u Tranzicionom i Fondu solidarnosti za rešavanje viška zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju i stečaju, rečeno je na predstavljanju studije NALED "Privatizacija u Srbiji", uz podršku USAID.

    Predsednik Upravnog odbora NALED Vladan Atanasijević rekao je da se pokazalo da je za uspešnu tranziciju presudan dolazak strateških investitora koji mogu da ulože u novu tehnologiju i modernizaciju preduzeća, a preduslov je da lokalne samouprave stvore podsticajno poslovne okruženje.

    Analizirani su pojedinačni slučajevi uspešnih i neuspešnih privatizacija u različitim oblastima privrede i pokazalo se da je za uspeh upravo važan strateški investitor, rečeno je na prezentaciji studije u Skupštini Beograda.

    Studija je pokazala da su nerešeni imovinsko-pravni odnosi, višak zaposlenih i prezaduženost umanjili atraktivnost preduzeća, jer kvalitetni investitori nisu spremni da preuzmu rizik tih problema. Studija daje smernice gradovima i opštinama šta ubuduće treba da preduzmu i kako da dostignu veći stepen ekonomske samostalnosti.

    Ističući značaj braunfild investicija za samoodrživi razvoj opština, direktor USAID Projekta održivog lokalnog razvoja Howard Ockman kaže da postoje slučajevi propadanja čitavih gradova, gde stoje napuštene zgrade propalih firmi, a one bi se mogle iskoristiti za pokretanje novih poslova i zapošljavanje ljudi, kazao je on.

    Ockman je ocenio da je dobro što pojedine lokalne samouprave žele da otkupe te zgrade i pronađu investitora za poslove koji najviše odgovaraju lokalnim potencijalima i raspoloživoj radnoj snazi.

    Kao primeri uspešnih privatizacija navedeni su Duropak, Rudnik, Goša Montaža, Zdravlje i Banatski Despotovac, a loših – FOPA, Suva Ruda, Zavarivač Vranje, Jugoremedija i Mlada Bosna.

    V.d. direktorke Agencije za privatizaciju Marijana Radovanović je rekla da se raspisivanje pojedinačnih tendera za 502 firme, za koje je bio objavljen javni poziv 15. avgusta, može očekivati u decembru, a prve privatizacije u januaru.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE