Gorivo jeftinije, ali ne kao nafta
Iako proteklih nekoliko nedelja cena sirove nafte praktično stalno ide na niže, na domaćem tržištu većih promena cene goriva nema.
Promena cene barela na svetskom tržištu unazad nekoliko meseci nije zanemarljiva, jer je, u odnosu na jun ove godine, jeftiniji i više od 25 dolara. Naime, u junu je barel američke lake nafte na berzi u Njujorku koštao oko 107 dolara, a barel nafte tipa "brent" u Londonu oko 115 dolara. Ovih dana barel lake američka nafta košta jedva nešto malo više od 81 dolar, dok je barel nafte tipa "brent" bio jedva nešto manje od 86 dolara.
Ovako značajan pad cene sirove nafte nije se u istom procentu odrazio na cenu derivata u Srbiji, jer je značajno porastao kurs dolara. Istini za volju, litar je poslednjih nekoliko dana nešto jeftiniji nego pre desetak dana, kada je bezolovni benzin BMB-95 koštao oko 154 dinara, a evrodizela oko 157 dinara, dok su sada cene derivata gotovo identične junskim, pošto litar bezolovnog benzina košta oko 150 dinara, a litar dizela oko 155 dinara. Kada se sadašnja cena goriva na domaćem tržištu prevede na evropsku valutu za litar benzina treba izdvojiti oko 1,25 evra, a za litar dizela oko 1,29 evra, što je manje nego u junu kada je bezolovni benzin koštao 1,28 evra, a litar dizel goriva 1,33 evra.
I na drugim tržištima u Evropi cene goriva niže su nego u junu, gde takođe, pad cene derivata nije identičan padu cene sirove nafte na svetskom tržištu. Cena goriva nije se značajno promenila ni na tržištima u regionu, odnosno derivati su uglavnom jeftiniji za desetak centi nego u junu. Ipak, ima i zemalja gde nema promena, jer u Grčkoj litar bezolovnog benzina i dalje košta 1,73 evra, a litar dizel goriva oko 1,40 evra, a iste cene bile su i u junu.
U regionu je najpovoljnija cena goriva u Makedoniji gde litar benzina košta 1,20 evra, a dizela nešto malo više od evra, a potom u Bosni i Hercegovini jer je litar benzina 1,22 evra, koliko košta i dizel gorivo. Bezolovni benzin u Crnoj Gori košta 1,28 evra, dok je litar dizel goriva 1,19 evra. Na tržištu Hrvatske gorivo je skuplje nego u Srbiji jer je litar bezolovnog benzina 1,32 evra, a dizel goriva 1,27 evra. Više novca nego u Srbiji za gorivo izdvajaju potrošači u Sloveniji jer je litar bezolovnog benzina 1,42 evra, a litar dizela 1,34 evra.
U Bugarskoj su cene goriva više nego u junu, ali je razlika u svega nekoliko evrocenti. Sada je u ovoj zemlji litar bezolovnog benzina 1,30 evra, a ista količina je u junu koštala 1,28 evra, dok je dizel gorivo sada 1,32 evra, a bilo je 1,29 evra. Za litar bezolovnog benzina u Mađarskoj treba izdvojiti 1,28 evra, a pri kupovini evrodizela 1,32 evra, dok u Rumuniji bezolovni benzin košta 1,33 evra, a dizel gorivo 1,35 evra.
Najskuplje gorivo u Evropi i dalje sipaju vozači u Norveškoj, gde litar bezolovnog benzina košta 1,82 evra, a dizel goriva 1,65 evra, umesto junskih 1,93 i 1,75 evra. Najpovoljnije cene goriva u Evropi i dalje su u Rusiji gde derivati koštaju ispod evra – bezolovni benzin 0,66 evra, a dizela 0,63 evra, što je jeftinije nego u junu kada su obe vrste goriva koštale 0,74 evra.