Nemačka, ipak, u recesiji?
Nemačka privreda bi mogla da zabeleži pad aktivnosti u trećem tromesečju, ali recesija, koja se obično definiše kao dva uzastopna kvartalna pada, ne bi trebala dugo da traje, smatra glavni ekonomista Ekonomskog instituta ZEW Clemens Fuest.
"Ne može se isključiti da će u trećem tromesečju doći do pada aktivnosti, ali ne očekujem dužu recesiju, najpre zato što su domaći fundamenti u Nemačkoj snažni."
Na strani izvoza postoje neki negativni faktori, Ukrajina i ostalo. Ali postoji i nada, američka privreda se oporavlja i uopšteno, situacija nije takva kao što ljudi trenutno misle", kazao je Fuest u intervjuu nemačkim medijima.
Taj ugledni nemački institut u međuvremenu je objavio da je indeks poverenja, dobijen na osnovu mesečne ankete među analitičarima i ulagačima u vodećoj evropskoj ekonomiji, u oktobru skliznuo u negativno područje po prvi put nakon gotovo dve godine, na minus 3,6 bodova, što je znatno lošije od očekivanja analitičara.
"Geopolitičke tenzije i slab razvoj u nekim delovima evrozone izvor su stalne nesigurnosti", poručio je ZEW institut.
Niz poslednjih razočaravajućih ekonomskih pokazatelja, uključujući oštar pad industrijske proizvodnje i narudžbi, kao i izvoza u Nemčkoj "verovatno je doprineo rastu pesimizma među finansijskim stručnjacima", zaključuje ZEW.
Kako je nemačka privreda u drugom tromesečju pala za 0,2 odsto, dalji pad BDP u trećem kvartalu tehnički bi značio recesiju. Finansijski stručnjaci ZEW očekuju da će se ekonomska situacija u Nemačkoj srednjeročno dodatno pogoršati, kazao je Fuest.
Komentarišući insistiranje vlade u Berlinu na zacrtanom cilju o uravnoteženju državnog budžeta u idućoj godini, uprkos protivljenju spoljnih faktora, Faust smatra da Berlin time rizikuje da u očima drugih ispadne "dogmatičan".