Ipak dogovor: EU daje 6,4 mlrd evra na zapošljavanje mladih
Lideri Nemačke, Francuske i Italije najavili su da će usmeriti energiju na brzo dodeljivanje 6,4 milijarde evra za pet miliona nezaposlenih mladih u Evropi, čime su ostavili po strani svoje razlike u pogledu fiskalne discipline i politike štednje.
Na vanrednom samitu Evropske unije o zapošljavanju u Milanu, trećem takve vrste za poslednjih godinu i po dana, lideri najvećih evropskih privreda nisu ponudili nikakve nove predloge niti investicije, u trenutku sverastućeg nezadovoljstva javnosti zbog neuspeha vlada da ekonomiju Evrope vrate na zdrave temelje, prenosi agencija AP.
"Ovo je veliki izazov za Evropu", izjavio je sinoć francuski predsednik Francois Hollande na završnoj konferenciji za novinare kojoj je takođe prisustvovala nemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Matteo Renzi.
"Ako nismo u stanju da ponudimo nadu novoj generaciji, ljudi će okrenuti leđa Evropi. Uočavamo rizik, uočavamo pretnju", izjavio je Hollande.
Na frontu zapošljavanja, lideri su kao prioritet postavili otklanjanje prepreka za oslabađanje sredstava koja su već namenjena za zapošljavanje mladih, poput pojednostavljenja procedura, skraćenja rokova i unapređenja razmene među nacionalnim agencijama za zapošljavanje.
"Od 6,4 milijarde evra koji su za period 2014/2015 opredeljeni za pružanje pomoći u zapošljavanju mladih Evropljana, do sada je potrošeno samo 800 miliona evra ili oko 12 odsto, izjavio je predsednik Evropske komisije", Jose Manuel Barosso.
Takozvani program "Garancije za mlade" omogućava da četiri meseca nakon završetka školovanja ili ostajanja bez posla, svaka mlada osoba u Evropi, uzrasta od 15 do 24 godine, dobije mogućnost za radnu praksu, usavršavanje ili prekvalifikaciju u cilju zapošljavanja.
Francuski predsednik je, takođe, odbacio mogućnost uvođenja dodatnih mera štednje kako bi budžetski deficit Francuske bio doveden u okvire granice EU pre 2017. godine, insistirajući da evropski propisi u pogledu budžetske discipline moraju biti olabavljeni kako bi se zaštitio usporeni rast evrozone.
Sa druge strane, nemačka kancelarka je poručila da će se protiviti labavljenju budžetskih propisa EU, navodeći da su u formiranju postojećih propisa učestvovale sve članice Unije.
"Francuska je rekla da će poštovati svoje obaveze, a mislim da Italija isto razmišlja. Uverena sam da će svi biti svesni svojih odgovornosti", poručila je Merkel.
Foto: Beta/AP