Italiju godišnje napusti skoro 100.000 građana
Ekonomska kriza i visoka nezaposlenost "naterale" su skoro 100.000 Italijana da napuste zemlju u 2013. godini, među kojima je sve više i visokoobrazovanih ljudi.
Zbog krize i nezaposlenosti sve više Italijana odlučuje da napusti zemlju, a broj Italijana koji su 2013. odselili u inostranstvo veći je od broja ilegalnih imigranata, objavljeno je u u Rimu.
Prošle godine Italiju je napustilo 94.000 građana, što je za 16 odsto više nego 2012, a u Italiju je prispelo 43.000 ilegalnih imigranata, rezultati su istraživanja fondacije Migrantes Talijanske biskupske konferencije (CEI).
Posao u inostranstvu sve više traže i akademski obrazovani građani iz ekonomski razvijenijeg severnog dela zemlje, a najomiljenija odredišta najnovijih iseljenika su Nemačka, Švajcarska i Velika Britanija.
Stručnjaci u tehničkim i prirodnim zvanjima, lekari, hemičari i biolozi, uglavnom odlaze u zemlje nemačkog govornog područja.
Većina naučnika koji se isele iz Italije, njih 73 odsto, nikad se više ne vraćaju u domovinu. Italijanski stručnjaci za demografiju upozoravaju da to predstavlja veliki gubitak za zemlju i dugoročno ju osiromašuje.
Iseljavanje najgore pogađa južnu Italiju. Dve trećine mlađih od 34 godine na jugu Italije nemaju posao, a to je slučaj i sa 30 odsto stanovnika toga dela zemlje sa završenim fakultetom, objavio je ekonomski institut Svimez.