Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Na proleće počinje izgradnja brze pruge?

    Premijer Aleksandar Vučić razgovarao je sa predstavnicima velikih kineskih kompanija o mogućnostima investiranja u Srbiju, kao i o izgradnji pruge do Budimpešte, o čemu bi dogovor trebalo da bude postignut u sredu sa kineskim premijerom Li Keqiangom.

    Premijer Vučić boravi u trodnevnoj poseti Kini, tokom koje će se sastati s kineskim kolegom Lijem. On čestvuje na Svetskom ekonomskom forumu u Tjenđinu, kojem prisustvuju lideri i ekonomisti iz 110 zemalja.

    Vučić je posetu Kini počeo sastancima u Tjenđinu sa predstavnicima kineskih kompanija CRCC (China Railway Construction Corporation), zatim Mašinske korporacija CNEEC (China National Electric Engineering CO), kao i ZTE (Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation).

    "Znate da većinu naših puteva danas grade kineske kompanije. Razgovarali smo sa predstavnicima kompanije CRCC, koja treba da izgradi prugu Beograd–Budimpešta i očekujem da to u sredu bude dogovoreno sa premijerom Lijem", rekao je Vučić.

    Kako je naveo, postoji saglasnost da gradimo brzu prugu od 300 km na sat. Naša molba je da to traje najviše tri godine, a kineska strana je obećala da će se pridržavati tog roka. Drugi problem su državne garancije, te smo stoga tražili različite koncepte, privatno-javno partnerstvo, koncesije…samo da javni dug što manje opteretimo, naglasio je Vučić.

    Ja sam rekao da ne smem da se vratim u Beograd bez obećanja premijera Lija da će posetiti Beograd i da će organizovati skup šesnaestorice iz Centralne i Istočne Evrope, što bi bio najveći skup u našoj zemlji u poslednjih 30–40 godina, rekao je Vučić.

    Dodao je da, ukoliko to prihvati kineski premijer, da bi tada mogao i da otvori most Zemun–Borča, "a istovremeno bismo mogli da sa mađarskom stranom potpišemo ugovor i da od proleća počnemo sa izgradnjom pruge".

    Vučić i članovi delegacije Srbije razgovarali su sa kineskim privrednicima i o razvoju naše telekomunikacione mreže i moguće saradnje sa Telekomom Srbija oko 4G mreže, ali i o njihovoj zainteresovanosti da investiraju u energetski sistem Srbije.

    Energetika i traktori

    Kako je istakao predsednik kompanije CNEEC Jin Chunsheng, "razgovaralo se o tri projekta, koja će biti realizovana u tri različite faze", precizirajući da je reč o projektu Industrijska zona Stublenica – Ub, o čemu je ugovor potpisan u januaru i da je urađen master plan.

    Kako je naveo, radovi treba da počnu na proleće sledeće godine, a u planu je otvaranje između 10 i 15 hiljada radnih mesta i realizacija investicija u vrednosti od oko milijardu i dvesta miliona dolara.

    "Mi smo srpskom premijeru dali tehnički predlog za rekonstrukciju Termoelektrane Veliki Crljeni, koju zovemo Kolubara A, a započeli smo i razgovore o eventualnoj zainteresovanosti za Kolubaru B", istakao je predsednik CNEEC.

    Chunsheng je dodao i da je treći projekat pismo o namerama o ulaganju u preduzeća IMR, DMB i IMT, tri fabrike u okviru mašinske industrije.

    Kompanija CNEEC je mašinska korporacija, najveći proizvođač traktora u Kini i mi smo zainteresovani da pod srpskim imenom, a sa našom novom tehnologijom, pravimo traktore u Srbiji, naglasio je Jin Chunsheng.

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE