Južni tok: Bez rizika u sigurnost i povratak u život

Izgradnja Južnog toka kroz Srbiju, bez obzira na sve geopolitičke probleme, ne dovodi se u pitanje, jer taj strateški projekat, u kom Srbija ne snosi nikakav rizik, donosi energetsku bezbednost, a srpsku građevinu vraća u život.

Susretom premijera Aleksandra Vučića sa ruskim premijerom i predsednikom, Dmitrijem Medvedevom i Vladimirom Putinom, a potom i potpisivanjem poslednjeg ugovora o izgradnji gasovoda, označen je i početak radova na najvećem infrastrukturnom projektu vrednom 2,1 milijardu evra.

Kompletan rizik snosi ruski partner, koji će obezbediti sredstva za ove radove, dok Srbija ulaže samo 19 miliona evra. Projektu se najviše raduju srpski graditelji, jer će dobiti posao vredan oko 350 miliona evra.

Za srpsku deonicu gasovoda urađen je idejni projekat, izdata je lokacijska dozvola, a narednih nedelja se očekuje i građevinska dozvola. Na kraju, potpisaće se i veliki ugovori za isporuku cevi i kompresorskih stanica.

Eksproprijacija zemljišta ide po ubrzanom postupku, jer je Južni tok proglašen za projekat od nacionalnog interesa, kaže Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas Srbije.

"Ovaj posao sa Rusima samo lud čovek ne bi prihvatio". Nemamo nikakav rizik, a uslovi su više nego povoljni. Rusi ulažu dve milijarde, mi samo 19 miliona evra, kamate su višestruko povoljnije od onih koje trenutno nude banke.

Uz to što će ovaj gasovod garantovati energetsku stabilnost, veoma je važan i za našu građevinsku industriju, jer posao od 350 miliona evra može da je vrati u život. Očekuje se da će na tom projektu biti zaposleno više hiljada radnika iz Srbije.

U ugovor o izgradnji ovog gasovoda, kako je na potpisivanju rekao direktor Južnog toka Srbija Dušan Bajatović, postoji zaštitna klauzula za srpske kompanije, koja će omogućiti da naši neimari u što većem obimu učestvuju u radovima.

Ruska firma je nosilac posla, ali će naši neimari raditi kompletnu infrastrukturu, kaže za Novosti potpredsednik Građevinsko-industrijske komore Goran Rodić.

Naša operativa će najverovatnije formirati konzorcijum na čelu sa firmom koja će da preuzme kompletnu organizaciju posla. Srpske firme će biti angažovane na iskopu kanala za postavljanje cevi, gradnji kompresorskih stanica, prateće infrastruture uz trasu, elektrici, osvetljenju, zaštitnoj ogradi, putevima…

Očekujemo da će na ovom projektu biti angažovani Energoprojekt, Planum, Jedinstvo Užice, Ratko Mitrović, Mostogradnja… Za naše firme je važno da se obezbede validne garancije kako bi mogle da isprate ceo posao i tu država treba da pomogne. Vrlo je važno da radove izvode domaće firme, jer one treba da budu kasnije angažovane na održavanju gasovoda.

Srbija može postati regionalni energetski čvor u realizaciji Južnog toka. Sa naše teritorije planirana su dva kraka, u Republiku Srpsku i Hrvatsku, a moguće je i odvajanje kraka za Makedoniju umesto sa teritorije Bugarske. Razmatra se, takođe, i dovođenje gasovoda do administrativne linije Srbije i Kosova.

Najpovoljniji uslovi za kredit

Direktor kompanije Južni tok Srbija je najavio da će uskoro biti potpisan i ugovor o kreditu za srpsku deonicu gasovoda u iznosi od oko 700 miliona evra, koji će Srbiji dati Gazprom.

Prema njegovim rečima, reč je o najpovoljnijim finansijskim uslovima za kredit, koji će biti odobren po kamatnoj stopi od 4,25 odsto godišnje.

Reč je o početnom kapitalu, a ostatak sredstava biće obezbeđen kroz projektno finansiranje, rekao je Bajatović i dodao da taj zajam neće opteretiti budžet Srbije, niti doprineti dodatnom zaduživanju Srbijagasa.

Foto: Beta

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE