Bloomberg: Južni tok će se izgraditi

Odluka bugarske vlade da zaustavi gradnju gasovoda Južni tok naškodiće ugledu ruskog predsednika Vladimira Putina, ali će ovaj važan energetski projekat na kraju verovatno biti ostvaren, ocenjuje Bloomberg.

U tekstu pod naslovom "Obustavljanje gradnje Južnog toka naškodiće Putinu", novinar Blumberga Leonid Beršinski piše da ne treba prihvatiti kao istinite tvrdnje prema kojima se Evropska unija boji negativnih posledica u slučaju uvođenja oštrijih sankcija Rusiji i da zbog toga praktično ništa ne čini da pomogne ugroženoj Ukrajini, koja i dalje suštinski zavisi od isporuka ruskog gasa.

Kao dokaz da EU, ipak, u praksi pokazuje solidarnost sa Ukrajinom, Blumberg navodi i svežu odluku bugarske vlade da, pod direktnim pritiskom Vašingtona, ali i Brisela, zamrzne izgradnju Južnog toka, koji za Rusiju ima strateški značaj u svetlu namere Moskve da pomoću tog gasovoda svede na minimum zavisnost u daljim isporukama plavičastog goriva do evropskih kupaca kroz ukrajinske cevovode.

Južni tok će se, verovatno, na kraju izgraditi. Ali, odlaganje njegove gradnje posle odluke bugarske vlade, oslabiće pozicije Rusije u pregovorima sa Ukrajinom o obustavljanju proruski usmerenog ustanka u jugo-istočnim regionima nekada ekonomski najbogatije republike bivšeg Sovjetskog saveza, kao i o budućim isporukama gasa, ocenjuje Bloomberg.

U napisu američke agencije se dalje objašnjava da je Rusija planirala gradnju Južnog toka ka Bugarskoj po dnu Crnog mora, a nakon toga prema Srbiji, Mađarskoj i drugim centralno-evropskim zemljama, da bi i na taj način kompanija Gazprom mogla da zaobilaznim putem snabdeva evropske klijente i time praktično minimizira zavisnost od gasne maršrute kroz Ukrajinu.

Takva pozicija Gazproma u eksportu gasa do evropskih potrošača je Putinov strateški cilj, tvrdi Bloomberg, uz napomenu da ruski gasni gigant uvek može naći izgovor za obustavljanje isporuka gasa Ukrajini kada to zahtevaju vlasti u Kremlju.

EU i SAD hoće Putina da liše tog oružja – prirodnog gasa – i zbog toga je i izvršen pritisak na vladu Bugarske koju predvode socijalisti, navodi se u tekstu i dodaje da je vlada u Sofiji otvorila "crvenu putanju Gazpromu" dajući dozvolu za gradnju Južnog toka.

U Moskvi je, inače, objavljeno da će Rusija pokušati da reši spor sa EU oko dalje gradnje Južnog toka u nastavku trostranih pregovora o isporukama gasa Ukrajini, koji se obavljaju uz učešće i evropskog komesara za energetiku Gunthera Oettingera. 

Foto: Beta

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE