Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Trećina Srbije na `minimalnom` minimalcu

    Minimalna zarada u Srbiji nije povećana već dve godine i spada u najniže u regionu, a procene su da minimalac prima trećina zaposlenog stanovništva.

    U sklopu izmena radnog zakonodavstva razgovara se i o minimalnoj ceni rada koja trenutno iznosi 115 dinara po satu, a na mesečnom nivou 20.010 dinara.

    Sindikati upozoravaju da se ona nije menjala već dve i po godine i predlažu da se, u okviru izmena Zakona o radu, uvede odredba po kojoj bi bilo predviđeno da se minimalac može isplaćivati najduže šest meseci i to u slučajevima kada poslodavac, odnosno firma ima probleme u radu.

    Sindikati takođe traže da se ona utvrđuje jednom godišnje i to u oktobru i da iznosi najmanje 70 odsto od minimalne potrošačke korpe, koja sada iznosi oko 65.000 dinara.

    Sindikati su pre nekoliko meseci zatražili da se minimalna cena rada poveća na 130 dinara po satu, sa čime se nisu složili poslodavci koji ističu da se za to nisu stvorili uslovi u privredi.

    Na sednici Socijalno ekonomskog saveta u februaru doneta je odluka da se cena rada ne menja do juna.

    Potpredsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije, Zoran Mihajlović, rekao je za Tanjug da zabrinjava činjenica da minimalac u Srbiji ne može da zadovolji ni egzistencijalni minimum potreba stanovništva.

    Pročitajte i>>>Dogovor o minimalnoj zaradi?

    Prema njegovim rečima, procene sindikata pokazuju da trećina zaposlenog stanovništva u Srbiji živi od minimalca, što praktično znači da oko 500.000 građana prima minimalnu zaradu.

    Minimalac u Srbiji je poslednji put korigovan u aprilu 2012. godine i tada je cena rada po satu sa 102 dinara povećana na 115 dinara. Radnik u Srbiji je sa minimalnom platom od 175 evra i tada bio jedan od najmanje plaćenih u okruženju.

    Pored Slovenije i Hrvatske, Srbija kaska i za Makedonijom i BiH

    Kada je reč o zemljama članicama EU, Bugarska je sa 3,7 evra po satu imala najnižu cenu rada u Evropskoj uniji u 2013. godini, ali je istovremeno imala i najveće povećanje te cene od 44,1 odsto od 2008. do 2013. godine.

    Najskuplje je plaćen rad u Švedskoj, gde se za jedan sata rada dobija 40,1 evra, pokazuju podaci Eurostata. Prosečna cena rada u EU u 2013. godini iznosila je 23,7 evra, a u evrozoni 28,4 evra.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE