
Aflatoksin pod kontrolom
Povišen nivo aflatoksina pronađen je u dva od 426 analiziranih uzoraka prošlogodišnjeg roda kukuruza u Srbiji, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Rezultati kontrole mikotoksina u merkatilnom kukuruza roda 2013. godine pokazali su da je nivo aflatoksina takav da se kukuruz ne može koristiti za ishranu ljudi i životinja.
U drugoj fazi monitoringa fitosanitarna inspekcija će do kraja februara kontrolisati i uzimati uzorke kukuruza u skladištima i kod proizvođača u koševima i ambarima.
Kontrola koja je obavljena od početka godine do 29. januara, pokazala je da aflatoksina nije bilo iznad dozvoljenih granica za ishranu životinja.
Dodaje se da je poštovanje propisa o zaštiti robe u silosima kao i odgovornost za zadravstveno ispravna hraniva obaveza svakog proizvođača i skladištara.