Izbori kratkoročno skupi, ali dobri za reforme?
Vanredni izbori neće zaustaviti reforme, već će ih ubrzati, jer će dominantna stranka moći da sprovede ozbiljne reformske poteze, a izbori bi mogli i da "kazne" političare koji su loše radili, rekli su Tanjugu ekonomski analitičari, predstavnici sindikata i poslodavci.
Vanredni parlamentarni izbori u Srbiji neće zaustaviti započete reforme, s obzirom na to da su bili očekivani, kao i da su njihovi rezultati izvesni, izjavio je saradnik Ekonomskog instituta ekonomista Ivan Nikolić.
On je kazao da sada neće biti slučaj da se, kao ranije, u predizbornim kampanjama previše troši novac iz budžeta i produbljuje budžetski jaz, jer "oni koji očekuju da dobiju većinu i upravljaju finansijama sada nemaju motiv za tako nešto".
Ekonomista Ljubodrag Savić je rekao da će posle određenih zastoja u privredi, u narednih nekoliko meseci, zbog vanrednih izbora Srbija moći ozbiljnije da uđe u reforme, a SNS konačno pokaže šta i koliko može.
Ovi izbori će, po svoj prilici, biti neuobičajeni u odnosu na prethodne, rekao je Savić i dodao da će kampanja biti dosta kraća i formiranje vlade mnogo brže.
Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da su svaki izbori, a naročito vanredni, udar na privredu i reformske procese i da bi njihov pozitivan efekat jedino mogao da bude dobijanje jake političke stranke na vlasti, spremne na teške reformske poteze.
Dekan Beogradske bankarske akademije ekonomista Hasan Hanić, takođe smatra da će vanredni izbori, nakon kratkoročnog nepovoljnog ekonomskog dejstva i usporavanja reformi, ubrzati neophodne reforme i privući strane investitore.
Hanić je rekao da se posle izbora može očekivati ubrzavanje reformi koje su toliko neophodne da povratimo nedavno oboren rejting Srbije na finansijskim tržištima i obezbedimo podršku Svetske banke i MMF.
Predstavnici sindikata takođe smatraju da izbori neće usporiti proces reformi jer one, kako kažu, takoreći nisu ni počele, dok predstavnici poslodavaca smatraju da izbori mogu da posluže tome da se kazne političari koji su loše radili i dođu oni koji su spremniji za sprovođenje reformi.
Ovo što je radio ministar Radulović ne možemo nazivati reformama i izbori su jedno od rešenja da bi mogle da se sprovode prave reforme u Srbiji, tvrdi predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.
Dusan Korunoski iz Unije poslodavaca Srbije smatra da češći izbori dovode do bržih reformi. "Izbori će možda odložiti donošenje reformskih zakona i to je loše, ali bi oni trebalo da omoguće i da se kazne loši političari", rekao je Korunoski.
Predsedništvo SNS jednoglasno je podržalo predlog lidera stranke Aleksandra Vučića o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, a Vučić je u obrazloženju naveo da Srbija nema ni sekund vremena za gubljenje.