
Katar – nova poslovna šansa
Građevinski radnici, programeri i inženjeri iz Bosne i Hercegovine, ali i regiona, sve češće odlaze na privremeni rad u Katar, najnoviju krajnju destinaciju onih, koji u svojoj zemlji ne mogu da nađu posao.
Katar je jedno od najvećih svetskih gradilišta. Pripreme za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2022. već su počele. U narednih nekoliko godina milijarde dolara biće uložene u infrastrukturu, pa priliku da se zaposle uvideli su brojni radnici sa svih kontinenata.
Pročitajte i>>>Katar ulaže 200 milijardi dolara za Mundijal 2022.
Bez obzira na vrstu posla koju obavljaju u Kataru, radnici iz Bosne i Hercegovine, zadovoljni su zaradom i uslovima na poslu.
Najteže je kažu, prilagoditi se vremenskim uslovima, pogotovo ako je radno mesto pod vedrim nebom. Uprkos ekstremnim vrućinama, zbog kojih su neki odustjali, opet bi se vratili, a razlog je mesečna plata od 2.000 konvertibilnih maraka.
Posao nije lak, nova je zemlja, nov način života, kažu i ističu da su iskustva iz Katara pozitivna i da nema na šta da se požali.
Nismo otišli da radimo za Microsoft već za građevinsku firmu. Mnogo više smo dobili nego što smo očekivali. Živeo sam u vili, svi smo imali bazen, internet…, kaže Zoran Lojpur iz Trebinja.
On ističe da su njegovi sugrađani solidno plaćeni, ali ni približno kao Englezi i Amerikanci. Nije to prevelika zarada. Zarađivali smo više od Indijaca, manje od Engleza.
Bosanci se dobro drže na tržištu radne snage, a njemu je plaćena avionska karta u dva pravca, kao i godišnji odmor.
Na privremeni rad u Katar ne odlaze samo građevinski radnici, već i visokoobrazovani mladi ljudi, najviše stručnjaci iz oblasti IT, a posla ima i za arhitekte.
Već nekoliko meseci se govori o sporazumu između Saveta ministara BiH i vlade države Katar, kojim bi se regulisalo zapošljavanje državljana BiH u toj zemlji.
Portparol Agencije za rad i zapošljavanje BiH Boris Pupić kaže da su svi uslovi ispunjeni i da je pitanje dana kada će sporazum biti potpisan. U međuvremenu, potražnja za radnom snagom raste iz dana u dan.
Skoro svakodnevno dobijamo zahteve privatnih agencija iz Katara, koje regrutuju radnu snagu. Međutim, mi ne možemo da odgovorimo na njihove zahteve jer još uvek nemamo na osnovu čega.
Iako mnogi nisu čekali da BiH potpiše sporazum sa Katarom, iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH upozoravaju da treba biti oprezan, jer radnici često ne znaju šta ih čeka u dalekoj zemlji.
Pupić daje sledeći savet: „Mogu nam se obratiti svi koji odlaze na privremeni rad, bez obzira što ne idu preko naše agencije. Proverićemo da li je ta osnovna procedura ispoštovana i da li je sve legalno“.
Iz Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske kažu da su ovakvi sporazumi, mač sa dve oštrice. S jedne strane, ne možete sprečiti nekog ko je nezaposlen da ode i radi u inostranstvu. Ali bi, umesto toga, trebalo više truda uložiti da ljudi ostanu i rade u svojoj zemlji, kaže Saša Aćić, sekretar Unije.