Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Niko nije rođen kao direktor

    Direktorska stolica definitivno nije nešto što je bogomdano. Za to mesto u jednoj kompaniji potreban je veliki broj vrlina, mnogo znanja i možda još više iskustva.

    U pregledu, koji je nedavno napravio MSN Money (www.money.msn.com), može se videti da su svi vodeći ljudi, danas velikih kompanija u svetu, počeli sa vrlo skromnim poslovima, na kojima su već tada sticali iskustvo i znanja koja će kasnije upotrebiti.

    Michael Dell

    Kompanija: Dell (www.dell.com)

    Osnivač kompanije Dell svoj prvi posao imao je sa samo 12 godina, kada je radio u kineskom restoranu gde je prao sudove. Nedugo zatim, ’bacio’ se na nalaženje novih pretplatnika lista The Houston Post, gde je za godinu dana zaradio oko 18.000 dolara, što je bila prosečna zarada jedne porodice 80-ih u SAD. Kompaniju Dell osnovao je na koledžu, a sve ostalo je istorija.

    Terry Lundgren

    Kompanija: Macy’s (www.macys.com)

    Direktor čuvenog maloprodajnog lanca odeće bio je prilično loš na koledžu. Njegov otac radio je dva posla da bi mu platio školovanje, ali kad je video da mu sin to ne uzvraća dobrim ocenama, rešio je da mu tu privilegiju ukine. Zato je Lundgren morao da nađe posao, a to je bilo čišćenje ostriga u lokalnom restoranu. To ’otrežnjenje’ ubrzo se isplatilo, jer je na kraju studija već imao 13 ponuda za zaposlenje, od čega je pet bilo u maloprodaji.

    Lloyd Blankfein

    Kompanija: Goldman Sachs (www.goldmansachs.com)

    Život direktora Goldman Sachsa klasična je priča o uspehu dečaka iz siromašne porodice koja je živela u stambenom bloku u Bruklinu, koji ’na kraju filma’ diplomira na Harvardu i od korporativnog advokata prelazi u finansijski sektor. Kao njegov prvi posao navodi se rad na kiosku čuvenog bejzbol tima New York Yankees.

    Warren Buffett

    Kompanija: Berkshire Hathaway (www.berkshirehathaway.com)

    O ovom čuvenom biznismenu već su sve priče ispričane, pa tako i ova da je svoj uspon ka vrhu krenuo tako što je na biciklu distribuirao novine The Omaha World-Herald. Zanimljivo je da je od tog posla do kraja srednje škole zaradio oko pet hiljada tadašnjih dolara (danas bi to bilo negde oko 52.000  dolara), što je predstavljalo osnov za stvaranje današnjeg kraljevstva zvanog Berkshire Hathaway.

    Michael Bloomberg

    Kompanija: Bloomberg LP (www.bloomberg.com)

    Priča o Bloombergu počinje u Bostonu u porodici koja je tada predstavljala srednju klasu u američkom društvu. Bez obzira na to, Bloomberg je morao da zarađuje svoj novac, pa je tako naplaćivao parking na univerzitetu Johns Hopkins.

    Marissa Mayer

    Kompanija: Yahoo (www.yahoo.com)

    Pre nego što je našla sebi mestu u kompaniji Google, i prošle godine zauzela poziciju direktora u Yahoou, Mayerova je radila kao prodavačica u takozvanoj ’brzoj traci’ u supermarketu County Market. Kako sama kaže, na tom poslu je naučila da je brzina važna u biznisu, jer je jedini način da radite na takvoj poziciji da imate sposobnost da ’skenirate’ 40 namirnica za minut.

    Kevin Plank

    Kompanija: Under Armour (www.underarmour.com)

    Direktor čuvenog svetskog maloprodajnog lanca sportske odeće, svoj prvi posao imao je sa deset godina kada je ’šišao’ travnjake po kućama. Tu uslugu naplaćivao je od 15 do 30 dolara, a umeo je da nedeljno zaradi i do 150 dolara. Sa 14 godina Plank je prodavao narukvice na koncertima benda Grateful Dead.

    Clarence Otis Jr.              

    Kompanija: Darden Restaurants (www.darden.com)

    Direktor kompanije koja ’pod svojim krovom’ ima imena kao što su Red Lobster, Olive Garden i još neke poznate lance restorana, bio je sin domara. Pre nego što je krenuo na Williams koledž u Masačusetsu, radio je u restoranu međunarodnog aerodroma u Los Anđelesu, gde je zarađivao 3,5 dolara na sat.

    Charles Schwab

    Kompanija: Charles Schwab OTI (www.schwab.com)

    Osnivač investicione kompanije pod svojim imenom, iako je odrastao u bogatoj porodici, od malih nogu je imao neobične poslovne poduhvate. Sa 11 godina šetao se po šumi tražeći lešnike, koje je prodavao po pet dolara po kesici. Godinu dana kasnije ’bacio’ se na uzgoj kokošaka, a sa 13 godina na svojoj ’farmi’ imao je njih 25, kao i ozbiljnu listu klijenata koji su kupovali njegovo đubrivo.

    Kazuo Hirai

    Kompanija: Sony (www.sony.com)

    Direktor čuvene japanske kompanije Sony imao je možda i najinteresantniji prvi posao. Naime, Hirai je radio kao prevodilac na turnejama po njegovoj zemlji svetski poznatim bendovima Journey i Beastie Boys. Neobično za čoveka čiji je otac bio japanski bankar.

    DOMAĆA ISKUSTVA

    Ana Brnabić, direktorka Continental Wind Serbia (CWS) i izvršna direktorka PEXIM fondacije (www.continentalwind.com/serbia)

    „Moje prvo pravo radno iskustvo sam stekla u fakultetskoj biblioteci gde sam radila kako bih sama finansirala svoje magistarske studije (MBA) u Velikoj Britaniji. Verovatno najvažnija stvar koju sam naučila tokom tog posla je ’multitasking’, odnosno, da radim više stvari istovremeno i da moj fokus može da bude više od jednog posla. U tom trenutku, to su bila predavanja i ispiti, sa jedne strane, i posao u biblioteci, sa druge. Moj prvi posao me naučio jednoj važnoj lekciji u životu: ukoliko imaš cilj i želiš da uspeš, nijedna prepreka nije nesavladiva.“

     

    Dražen Petrović, menadžer za strategiju i planiranje (www.telenor.rs)

    „Karijeru sam započeo u kompaniji Bel Pagette, i to kao operater u pejdžing centru. Bilo je to moje prvo, a kasnije će se ispostaviti i ključno, iskustvo u telekomunikacijama. Upravo je ta okolnost predodredila moj budući profesionalni put, odnosno, ulazak u svet mobilne telefonije, što se verovatno ne bi ni desilo da nisam bio deo pejdžing istorije u Srbiji. Imao sam tu sreću da uživo, a ne iz knjiga, posmatram i učestvujem u procesu ’odumiranja’ pejdžinga i ’rađanja’ mobilne telefonije.“

     

    Olivera Jokić, PR menadžer, Strauss Adriatic (www.doncafe.rs)

    „Pre uplovljavanja u svet odnosa s javnošću, bavila sam se jednim od danas najpopularnijih zanimanja – manekenstvom.  Od šesnaeste godine bila sam član Udruženja manekena tadašnje Jugoslavije. Tekstilna industrija tadašnje Jugoslavije je bila izuzetno razvijena, a manekena nije bilo mnogo kao danas. Sa dvadeset dve godine otputovala sam na „tromesečni“ odmor u Južnu Afriku, a sa odmora sam se vratila posle 11 godina. Vreme u ovoj egzotičnoj i dalekoj zemlji provela sam radeći za tamošnju modnu agenciju G3 kao model, ali i kao stilista i koreograf. Naučila sam strane jezike, upoznala različite ljude, videla najlepše pejzaže i naučila mnogo toga o poslu kojim sam se bavila.“

    Tekst je u celosti preuzet iz magazina BIZLife

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE