Zapošljavanje jedino merilo uspeha

Srpska privreda je u teškom stanju i neće biti lako pokrenuti je, ali jedino pravo merilo uspeha biće povećanje zaposlenosti. Sve primenjene mere, moraju da daju efekat na tom planu, u šta ćemo uložiti svu energiju i resurse, poručuje ministar privrede.

Ovu poruku u intervjuu za Novosti šalje ministar privrede Saša Radulović i objašnjava da već ima detaljan plan za gašenje brojnih požara, koji već godinama plamte u srpskoj ekonomiji i privredi.

Postoje pitanja o kojima se mora postići politički konsenzus i normalno je da različiti ministri imaju različite prioritete, ali to je zdrava konkurencija, kaže Radulović i odbacuje mogućnost da će biti prinuđen da samo sprovodi "političke" odluke.

Plan za smanjenje nezaposlenosti, kaže on, podrazumeva da se prvo smanje nameti, jer postojeći poreski sistem pravi ogromne namete na rad i direktno sprečava nova zapošljavanja.

Nerazumno je da neko ko zaradi 300 evra treba 120 da daje državi. Moramo da dođemo do progresivnog sistema oporezivanja, u kom će nameti na najniže zarade biti minimalni, ili ih uopšte neće biti, ističe ministar privrede.

Govorimo o velikom smanjenju poreza i doprinosa na plate, koje će se osetiti u privredi, a ne o nekoliko procenata.

Najbolja „subvencija“ privredi je takozvana giljotina propisa, ističe Radulović i pritom ponavlja da najugroženiji građani neće podneti teret krize, o čemu postoji potpuno jedinstvo u Vladi.

"Ministar privrede će insistirati da nameti na rad budu što manji, a da će ministar finansija davati otpor tome, želeći da sačuva državnu kasu. Rešenje je negde između", procenjuje Radulović.

Zakon je napravljen da bi zaštitio radnika, a u stvari je postigao kontraefekat, sprečava novo zapošljavanje. Moramo dozvoliti firmama da otpuštaju kad ne prave profit, u suprotnom neće moći da se oporave.

Imamo veliki problem likvidnosti privrede koji potiče od loših privatizacija, gde su novi vlasnici neodgovorno uzimali velike kredite i umesto u razvijanje biznisa trošili ih na nekretnine, jahte…

Ti krediti su napravili toliki teret na operativni biznis da on to više ne može da nosi, i gotovo sva preduzeća ušla su u neko predstečajno ili stečajno stanje.

Zato Zakon o stečaju mora konačno da proradi. Stečaj nije smrt, već treba da omogući da se preduzeće reorganizuje, vrati zdrave delove, a nezdrave proda i likvidira.

Nije ideja da država preuzima preduzeća, ali će sigurno biti slučajeva gde će to biti potrebno. Bitno je da se te stvari ne rade ad hok, već da imamo sistemsko rešenje koje ćemo primeniti kada je to potrebno.

Kada je su pitanju javna preduzeća, Radulović kaže da u njima postoji politička volja za agresivan plan sređivanja stanja. Država je preuzela obavezu da reši problem 179 preduzeća u restrukturiranju, i to ćemo ispuniti do kraja juna 2014.

Đinđićevi savetnici

Savetnici će mi biti Miroslava Milenović, iz Saveta za borbu protiv korupcije, koja je u Đinđićevoj vladi bila zadužena za javna preduzeća, i Dušan Vasiljević, koji vodi tim za regulatornu reformu. Ostatak tima, dodaje Radulović, kompletiraće narednih dana.

Foto: Beta

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE