Dinar stabilan, inflacija pod kontrolom
Budući ministar finansija Lazar Krstić može da bude dobar čuvar državne kase, kaže guverner Jorgovanka Tabaković. Aranžman sa MMF je nužan, ali ne zbog novca, dinar stabilan, a inflacija je pod kontrolom.
Devizni kurs često reaguje ne samo na ekonomske potrese, već i na političke promene. Ovoga puta to nije slučaj. Razlog je to što građani sve više veruju centralnoj banci i nameri guvernera da NBS, kao što bi trebalo da rade i druge državne institucije, menja odnos prema vlasti i polaže račun upravo građanima.
Takođe, utisak je i da su učesnici na finansijskom tržištu prepoznali volju Vlade da rekonstrukcijom unapredi trenutni ambijent u Srbiji i da zaokruži stvaranja stabilnog okruženja za poslovanje i ulaganje, ocena je guvernera Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković.
MINISTAR FINANSIJA – Nakon prvog susreta sa budućim ministrom finansija Lazarom Krstićem, stekla sam utisak da je maksimalno posvećen znanju i učenju i da ima sve predispozicije da, uz podršku koju ima, bude dobar čuvar državne kase. A tu kasu treba puniti realnim i stalnim prihodima, a ne pretežno zaduživanjem. To što ima 29 godina je prednost.
ARANŽMAN SA MMF – Iako su devizne rezerve na nivou od 10,7 milijardi evra mnogo više od onoga što se smatra potrebnim, aranžman sa MMF je neophodan, ne zbog novca, već zbog toga što je zemlji potreban dobar savetnik i kontrolor od čijih ocena zavise i odluke investitora da ulažu u Srbiji.
S obzirom na ranjivost ekonomije i njenu potrebu za strukturnim promenama, kretanje deviznog kursa je izuzetno važno, jer treba da doprinese ekonomskoj stabilnosti. I to je jedna od stvari zbog kojih je važan aranžman sa MMF.
STABILNOST DINARA – Devizno tržište jeste stabilno, ali nam je značajna njihova tehnička i savetodavna pomoć u sprovođenju strukturnih reformi koje su preduslov i garancija da imamo stabilnu valutu, nisku inflaciju i održiv ekonomski rast.
Takođe, jedan od mojih prioriteta i najvećih izazova u narednom periodu biće obezbeđivanje uvida u sve elemente monetarne mase, odnosno deviznih sredstava koja mogu da utiču na vrednost kursa, a preko toga i na vrednost inflacije.
Sve definicije, teorije i funkcije realnog kursa u Srbiji su izvitoperene. I ocene o tome zavise od toga da li procenjujete njegov uticaj na inflaciju ili na platni bilans.
Stabilne javne finansije su krov stabilnog sistema koji je temelj i dok ne stvorimo stabilan temelj, zasnovan na proizvodnji i na stvarnim troškovima proizvodnje, ali i održivim socijalnim i ekološkim troškovima, moramo ozbiljno i sa merljivim rezultatima da radimo na fiskalnoj konsolidaciji.
INFLACIJA je na silaznoj putanji, njena prosečna mesečna stopa je na nivou od 0,2 odsto i, kao što smo najvili, ona će do oktobra biti vraćena u ciljane okvire od četiri odsto plus-minus 1,5 odsto, a poskupljenje struje nije nešto na šta nismo računali u našim projekcijama.
Svi zajedno moramo da radimo na tome da stvorimo predvidiv i stabilan ambijent u Srbiji u svakom smislu, zaključla je Tabaković.