NBS podržava antikrizne mere

Narodna banka Srbije podržava ekonomske mere Vlade za smanjenje budžetskog deficita, uz ocenu da je važno nastaviti program fiskalne konsolidacije kako bi se deficit i javni dug učinili dugoročno održivim.

Fiskalni sistem Srbije je stabilan, postojeća depresijacija kursa ne bi trebalo da ugrozi osnovne ciljeve NBS koji se tiču inflacije, izjavio je viceguverner NBS Veselin Pješčić.

Pročitajte i>>>Jači dinar, veći minus u kasi

Vice guverner je podsetio da je inflacija u maju bila nula odsto i ponovio da će se u poslednjem kvartalu ove godine vratiti u planirani okvir od četiri odsto plus minus jedan procenat, odnosno da će biti od 2,5 do pet odsto.

Prema njegovim rečima, razlozi za optimizam postoje, jer se očekuje dalji pad međugodišnje inflacije koja je u maju bila 9,9 odsto.

Kako je objasnio, od juna do oktobra prošle godine, inflacija je bila 8,3 odsto, a od oktorba do juna ove godine, 1,5 procenata.

Pješčić je kazao da će doći do poboljšanja deficita tekućeg računa, zbog ekspanzije auto i naftne industije i očekivanog opravka poljoprivrednog sektora, ali i izbog najavljenih mera fiskalne konsolidacije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE