Srbija ipak pred bankrotom?
Srbija je na putu za bankrot, ukoliko se odmah ne preduzmu mere za smanjenje minusa u budžetu, izjavio je danas predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.
"Javne finansije se ne nalaze u dobrom stanju, deficit počinje ponovo da se povećava, samim tim i javni dug se povećava, i to je put koji je neodrživ", kazao je Petrović gostujući u emisiji "Kažiprst", na TV B92.
Pročitajte i >>> Svetska banka: Srbija nije pred bankrotom
Ako bi tako nastavili, uskoro ne bi mogli da zadužujemo u inostranstvu da pokrivamo naš manjak u budžetu koji će trajati još nekoliko godina, ili bi mogli da se zadužujemo po jako visokim kamatama, što je primer Grčke, upozorio je on.
Pročitajte i >>> Srbiji preti bankrot ili – ne?
Kao posledica toga, kako je rekao, Srbija bi morala naglo da reže neke rashode, što bi za posledicu imalo i značajan pad proizvodnje i "znatno veći bol" nego ako bi se to radilo na vreme i postepeno. U tom slučaju i plate i penzije značajno padaju dole, naveo je Petrović, ocenivši da ukoliko se nešto odmah ne preduzme, javne finansije u Srbiji za šest do sedam meseci neće biti održive.
On je rekao da sada plaćamo cenu toga što nisu ranije sprovedene reforme, a osnovna greška je što se nije išlo u reformu javnog sektora.
Petrović je podsetio da je Fiskalni savet na ovakvo stanje upozorio još u martu, i da, iako je vlada krajem aprila spremila paket mera, on se pokazao kao nedovoljan.
Mada se založio za hitno pristupanje rebalansu budžeta, kao i kontroli plata i penzija, kao glavnih stubova za 2013. i 2014. godinu, Petrović je, međutim, primetio da Srbija stalno ulazi u cikluse kontrole plata i penzija, umesto da uđe u ozbiljne, reformske promene penzionog sistema, javnih preduzeća, zapošljavanja u javnom sektoru…
"Ako nećete svaki put da se vraćate zamrzavanju plata i penzija, morate jedanput da progutate pilulu koja i nije tako gorka, ali rezultati dolaze za dve do tri godine", zaključio je Petrović.