OTP čeka priliku da krene u akvizicije u Mađarskoj

Polovina najvećih mađarskih banaka mogla bi se naći na prodaji u narednih nekoliko godina u sklopu velike zakašnjele konsolidacije, a jedan od kupaca mogla bi da bude OTP banka.

„Ovo je prilika za OTP da krene u akvizicije u matičnoj Mađarskoj, a nameravamo da se paralelno širimo i u inostranstvu", izjavio je izvršni direktor OTP-a Sandor Csanyi.

Csanyi naglašava da bi izostanak dobiti u mađarskom bankarskom sektoru mogao da podstakne konsolidaciju.

„Sada imamo osam velikih banaka. Iako neće sve odjednom krenuti u prodaju, za nekoliko godina sigurno ih nećemo imati osam, a kada bih prognozirao, rekao bih da će ih biti četiri ili pet", kazao je u razgovoru za Reuters.

Mađarske banke našle su se u problemima delom zbog poreza koji im je uvela vlada kako bi zadržala pod kontrolom budžetski manjak u skladu sa zahtvima Evropske unije. Ali, to je smanjilo kredite recesijom pogođenom mađarskoj privredi.

Csanyi je rekao kako očekuje da će poslovno okruženje u Mađarskoj ostati nepovoljno jer se povjrenje sporo obnavlja usprkos tome što je centralna banka srezala kamatne stope.

"Bez sumnje očekujemo smanjenje marži u Mađarskoj, kako u segmentu domaćinstava tako i u korporativnom segmentu", rekao je Csanyi. "Stoga očekujemo rast u inostranstvu, pre svega u Rusiji, Ukrajini, Rumuniji i Bugarskoj".

Csanyi inače ima dobre političke veze u Mađarskoj, uključujući premijera Viktora Orbana, a smatra da mađarska privreda može da poraste samo ako se oporavi Evropska unija, što ograničava lokalno kreditiranje. Povoljno je ocenio rad novog guvernera mađarske centralne banke Gyorgya Matolcsya, iako sumnja da će novi monetarni podsticaji biti dovoljni da se pokrene privreda.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE