Putinov ukaz ugoržava tržište nekretnina u Crnoj Gori?

Ukaz Vladimira Putina, prema kom su tamošnji političari obavezni da prodaju imovinu van Rusije, mogao bi da utiče na tržište nekretnina u Crnoj Gori.

Saša Beljakov, Rus koji godinama ulaže u svoju imovinu u Herceg Novom,  kaže da, iako visoki ruski zvaničnici imaju mnogo novca, na crnogorsko primorje dolaze samo na odmor.

"Mnogo velikih političara nema, ali funkcionera koji rade u Vladi Rusije, koji rade u nekim državnim organima, takvih je puno“, kaže Beljakov, koji poznaje mnogo Rusa koji su kupovali nekretnine u Crnoj Gori.

Beljakov kaže da u Crnoj Gori nema mnogo velikih političara, ali da je puno funkcionera koji rade u Vladi Rusije, kao i onih koji rade u nekim državnim organima.

Upravo su oni, prema ukazu Vladimira Putina, obavezni da do 1. juna zatvore račune u stranim bankama i prodaju imovinu van Rusije. Obaveza se odnosi na sve političare federalnog nivoa, ali i one niže, sve do gradskih, koji će morati da odluče da li žele da zadrže funkcije ili će da čuvaju svoje bankarske račune i nekretnine u inostranstvu.

Beljakov kaže da su ruski zvaničnici iz Crne Gore odlučili da poslušaju Putina. "Na primer u Herceg Novom, kupili su otprilike 100 nekih objekata – male stanove, srednje stanove, neke zgradice, restorane i tako dalje. Otprilike pola je sada stavljeno na prodaju.“

Iz određenih agencija za nekretnine kažu da nije bilo posebnih ponuda od objavljivanja vesti o Putinovom ukazu. Navode da je prodaja pala zbog krize, ali ne očekuju da će vest o Putinovoj odluci drastično pogoditi crnogorsko tržište.

Ako veći broj vlasnika nekretnina sada pokušava da ih proda, to nije dobra vest za malo crnogorsko tržište, kaže ekonomski analitičar Vasilije Kostić.

U ambasadi Rusije u Podgorici kažu da ne vode spisak svojih državljana, pa ni zvaničnika, političara i službenika koji kupuju imovinu u Crnoj Gori. Upućuju na katastar. Međutim, u Upravi za nekretnine tvrde da nemaju ažurirane spiskove pa ne znaju koliko je tačno ruskih državljana koji imaju imovinu u Crnoj Gori.

Mala i otvorena ekonomija Crne Gore nespremno je dočekala talas investitora iz Rusije, pre šest godina. Za razliku od Hrvatske, na primer, gde je do 2009. bila zabranjena prodaja stanova i kuća strancima, u Crnoj Gori nije postojala nikakva zakonska regulativa koja bi ograničila prodaju imovine, pa čak ni Zakon o imovinsko-pravnim odnosima.

Ekonomski analitičar Kostić ne vidi kako bi se sada mogao regulisati eventualni odliv kapitala, ali i ne misli da će se to dogoditi u značajnoj meri.

"Vi ni na koji način ne možete, niti bi dobro bilo, ograničavati neke takve aktivnosti, vlasnika kapitala ili investitora“, tvrdi on.

Vlasnik agencije za nekretnine Novaković kaže da je važnije rešiti druge probleme da bi se zadržali postojeći i privukli novi investitori.

"Mnogo je važnije da Crna Gora kao država sa svim svojim regulativama i ponudom bude kvalitetnija, manje mnogo administracije, mnogo manje prevara, razumete, to je mnogo važnije nego ta odluka Putina u vezi tih činovnika.“

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE