Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Grejna sezona na izmaku, a sledeće…

    Iako se polovinom ovog meseca, zbog visokih temperatura, činilo da je grejna sezona završena, varljivi mart je pokazao zube i produžio zagrevanje stanova. Ipak, grejna sezona, koja zvanično prestaje polovinom aprila je na izmaku, a već sad treba razmišljati o novoj.

    Ovogodišnja grejna sezona je, u principu, protekla bez većih problema. Naravno, ako se izuzmu dugovanja građana prema toplanama, kao i toplana prema onima koji ih snadbevaju energentima. Mnoge toplane povećale su cenu pre početka sezone, neke su to učinile tokom nje, a država se postarala da zbog velikih razlika u ceni grejanja u zemlji, odredi minimalne i maksimalne cene zagrevanja kvadratnog metra stana, u zavisnosti od vrste energenta.

    Tokom grejne sezone povećana je cena gasa, a iako su od februara iz nekih toplana najavljivali da će to dovesti do poskupljenja grejanja, na taj korak se nije odlučilo mnogo njih. Individulani potrošači gasa, slobodno se može reći, su u veoma nepovoljnoj poziciji, pre svega u odnosu na one koji se greju preko daljinskih sistema grejanja, jer je ukinuta mogućnost da se troškovi za gas tokom grejne sezone plaćaju u dve rate, a uz to, poskupljenje kubnog metra odmah se odrazilo na povećanje računa za gas. Najavljivano je i poskupljenje struje, ali se to još nije desilo i za sada se ne zna kada bi kilovat mogao biti skuplji.

    Kako će biti naredne grejne sezone, teško je reći. Moguće se da će zagrevanje stanova biti jeftinije, ali i mnogo skuplje. Oni koji misle na vreme, ili koji su primorani to da rade, već sada mogu, po manje-više istim cenama kao i tokom ove grejne sezone, na više rata da kupe drva i ugalj, uz  isporuku od septembra. Za one koji se greju preko toplana, vest je da se do 2015. godine planira prelazak na plaćanje toplotne energije po utrošku, što bi za 10 odsto trebalo da poveća efikasnost toplana, ali da li će tako i biti videće se jer je za nabavku kalorimetara za obračun toplotne energije potrebno 3,6 miliona evra.

    Što se tiče gasa, nabavna cena ovog energenta za Srbiju sada je niža nego špto je bila u poslednjem kvartalu prošle godine. Najavljeno je da će prosečna cena gasa ove godine biti oko 370 dolara za 1.000 kubnih metara, što je svakako daleko manje nego što je 1.000 kubika gasa koštalo u poslednjem kvartalu prošle godine koštalo – 488 dolara. Ipak, veliko je pitanje da li će se to odraziti na cenu kubnog metra za toplane i individualne potrošače.

    Oni koji se greju na struju, moguće je da će, ukoliko bude usvojen novi tarifni sistem, sledeće grejne sezone morati da pređu na neki drugi energent. Naime, uz najavljeno poskupljenje struje od 10 do 12 odsto, ako bude usvojeno ono što se predlaže novim tarifnim sistemom, za potrošače koji troše više struje kilovat će poskupeti više od tog procenta. Predlaže se da jeftinija struja posle ponoći bude svega tri puta povoljnija nego tokom dana, umesto dosadašnja četiri puta, kao i da se u crvenu tarifu uđe sa 1.200 kilovata, umesto sadašnjih 1.600 kilovata.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE