Bogataši u Srbiji čekaju poslednji dan da nagrnu na šaltere i prijave imovinu
Ako je suditi po tome kako ide prijava imovine poreskim organima, čini se da i bogati građani Srbije imaju slične navike kao i ovi „drugi“ i čekaju poslednji dan da nagrnu na sve šaltere u Poreskoj upravi i prijave svoju imovinu.
Rok za podnošenje informativne poreske prijave za sve koji poseduju imovinu vredniju od 35 miliona dinara ističe za deset dana, a Poreskoj upravi se do sada prijavilo svega 174 građana.
Imajući u vidu da je u izveštaju "World Ultra Wealth Report 2012-2013" navedeno da u Srbiji ima 90 multimilionera čije se bogatstvo procenjuje na 11 milijardi dolara, ovaj broj prijavljanih deluje veoma mali, pa je zato iz Poreske uprave najavljeno da će unakrsna kontrola prihoda i imovine početi u aprilu.
Barem kako navode Novosti, samo u Beogradu ima nekoliko puta više nekretnina vrednijih od 35 miliona dinara. U ovom trenutku na prodaju je najmanje 500 kuća za koje njihovi vlasnici traže više od 350.000 evra, a još toliko je stanova, parcela i poslovnih objekata. Još najmanje 100 kuća vrednijih od 35 miliona dinara trenutno se nudi na prodaju i u Novom Sadu.
U imovinu ulaze i skupoceni automobili, jahte, stanovi i vikendice u zemlji i inostranstvu, ali i udeli u preduzećima. Sabiraju se i štedni ulozi, gotovina, "tajm šering" pravo, dugoročni zakup, pravo korišćenja građevinskog zemljišta, autorsko pravo, pa i licenca. Prijavljuju se i umetničke slike, retke knjige i nakit – ukoliko pojedinačno vrede više od 100.000 dinara.
Cilj poreznika je da dođu do građana koji godinama unazad zarađuju mnogo više od iznosa koji im prijavljuju. Kada ukrste svoje podatke o primanjima sa vrednošću imovine, imetak koji nema pokriće biće oporezovan stopom od 20 odsto.
A milioneri su, kada se ima u vidu odziv, izgleda rešili ili da im ne pomognu u tom poslu ili čekaju poslednji dan.