EU i SAD počinju pregovore o stvaranju najvećeg trgovinskog bloka?
Evropska unija i SAD najavile su početak pregovora o slobodnoj trgovini. Stvaranjem najvećeg svetskog trgovinskog bloka želja je podstaći rast između ionako glavnih trgovinskih partnera.
Razgovori o uspostavljanju Severnoatlantskog sporazuma o slobodnoj trgovini ili TAFTA-e trebali bi početi još ove godine. Evropska unija i Sjedinjene države čine nešto malo manje od 50 posto svetske privrede, a dnevna razmena je oko dve milijarde dolara. Stvaranje ovog ekonomskog bloka u govoru o stanju nacije, verovatno kao ekonomski adut, najavio je američki predsednik Barak Obama.
„Pokrenućemo pregovore o sveobuhvatnom transatlantskom partnerstvu o trgovini i investicijama s EU. Jer poštena trgovina preko Atlantika uzdržava milione dobro plaćenih američkih poslova“, rekao je Obama.
Predsednik Evropske komisije Hose Manuel Barozo pozdravio je početak pregovora o slobodnoj trgovini.
„Biće to sveobuhvatni dogovor, koji će ići i iznad tarifa, integrirajući tržišta i uklanjajući granice. Procenjuje se da će kada stupi na snagu evropska ekonomija dobiti podsticaj od pola posto našeg BDP-a, što je prevedeno desetine milijardi evra i desetine hiljada novih radnih mesta“, izjavio je Barozo.
Za Evropu bi to moglo značiti nešto više od 80 milijardi evra godišnje. Poverenik Evropske komisije za trgovinu Karel de Guht rekao je da se prvo moraju ukloniti tradicionalne tarife, a onda se pozabaviti pristupom tržištu, javnim nabavama, uslugama i investicijama.
„Moramo se usredsrediti na prepreke koje se nalaze iza granica. Razlike u tehničkim propisima. standardima i sertificiranju“, izjavio je de Guht
Upravo bi usklađivanje propisa moglo biti problematično i razgovori neće biti lagani. svi napominju. Već se spominju potencijalni sukobi u poljoprivrednoj politici zbog američkog prihvatanja GMO-a, ali i konkurencije među farmerima, a ništa lakše neće biti uskladiti propise u farmaceutskoj i automobilskoj industriji. Inače, početak razgovora intenzivno je pripreman mesecima, iako se o njemu razgovara već godinama. Čini se da je su anemične ekonomije s obeju strana severnog Atlantika bile konačni podsticaj za stvaranje ovog bloka.