
Najveći bankarski skandali koji su obeležili godinu
Ova godina mogla bi da bude upamćena kao ona u kojoj su novčano kažnjene banke, i to s više od šest milijardi dolara zbog optužbi za pranje novca, nameštanje kamatnih stopa, nepoštovanje sankcija i sistemske prevare.
Najveće svetske banke našle su se pod istragom o transakcijama povezanim s finansiranjem trgovine drogama i finansijskim transakcijama s državama pod sankcijama poput Irana, kao i zbog pranja novca i manipulacije kamatnim stopama, čime im je trajno uništen ugled.
Banka JP Morgan Chase je tako optužena zbog prodaje investicijskih proizvoda gde su namerno podcenjeni rizici koje su nosili krediti dati osobama vrlo lošeg imovinskog stanja. Kada su te osobe prestale da otplaćju kredite, nastao je kreditni slom u celom svijetu jer se spornim investicijskim proizvodima globalno trgovalo.
Banci Standard Chartered sa sedištem u Londonu naglo je pala vrednost deonica nakon što ju je SAD optužio da je u poslednjih 10 godina ilegalno prikrila oko 250 milijardi dolara iranskih transakcija unutar finansijskog sistema. Sve do tada Standard Chartered je bila jedina globalna banka za koju se smatralo da ima neuništiv ugled, a na ime kazne morala je da izdvoji 667 miliona dolara.
Bankarski gigant Barclays u novembru je platio 470 miliona dolara zbog optužbi za manipulaciju tržištem električne energije u Kaliforniji, dok je zbog skandala oko manipulacija kamatnim stopama Libor u januaru platio 450 miliona dolara.
Skandal oko Libora nije zaobišao ni Royal bank of Scotland koja je morala da plati kaznu od 233 miliona dolara. a švajcarski bankarski div na ime kazne je morao da izdvoji 1,5 milijardi dolara.
U oštrom izveštaju američkog Senata globalna banka HSBC je optužena da je otvorila vrata finansijskog sistema teroristima, trgovcima drogom i pranju novca. HSBC suočena sa optužbama za pranje novca povezano sa meksičkim narko kartelom i terorističkim grupama iz Saudijske Arabije platila je najveću kaznu ove godine od 1,9 milijardi dolara.
Bez podizanja prašine nije prošla ni Vatikanska banka koja je označena kao „siva porezna oaza“.