
Sledeća godina donosi pad standarda od tri odsto
Životni standard građana Srbije u narednoj godini realno će opasti za dva do tri odsto, ocenila je Fondacija za razvoj ekonomske nauke (FREN).
Na predstavljanju 30. broja „Kvartalnog monitora“, koji izdaje FREN, glavni i odgovorni urednik tog časopisa Milojko Arsić je rekao da procenjeni pad životnog standarda predstavlja nužnu posledicu usklađicvaja domaće potrošnje sa domaćim proizvodnjom.
Prema njegovim rečima, domaća potrošnja je već godinama veća od proizvodnje i ta razlika od dve do tri milijarde evra (godišnje) se, kako je naveo, finasira zaduživanjem i stranim investicijama, kao doznakama iz inostranstva.
„Nije dugoročno održivo da se domaća potrosnja stalno finansira prilivom sredstava iz inostranstva, kroz investicije, odnosno zaduživanje. Zbog toga je neophodnio da se smanji potrošnja na nivo bruto domaćeg proizvoda (BDP) i to će se dogoditi na sistematski način kroz fiskalnu konsolidaciju ili spontano kroz krizu“, rekao je Arsić.
On je rekao da će, prema proceni FREN-a, inflacija u 2013. biti oko sedam odsto, a da će bruto domaći proizvod porasti od dva to tri odsto.
Arsić je istakao da je spoljni dug Srbije prešao „kritičnu granicu“ od 80 odsto i da je dostigao 83 odsto BDP i da vlada planira da se i u buducnosti značajno zadužuje, pogotovo na stranim tržištima.
„U narednim godinama ukupana sredstva koja će biti potrebna za njegovo servisiranje iznosiće pet, šest milijardi evra. To su velika sredstva i biće dosta napora da bi se obezbedila“, rekao je on, ocenjući da visok spolji dug može da ugrozi spoljnu likvidnost.
Prema rečima Arsića, najavljena recesija u EU negativno će se odraziti na ekonomska kretanja u Srbiji, a najviše na projektovani rast domaćeg izvoza, tako da je jedini izlaz za povećanje izvoznih poslova biti cenovna konkurentnost na stranim tržištima.
Fiskalna konsolidacija predstavlja potreban uslov za oporavak privrede u sledećoj godini, jer obezbeđuje makroekonomsku stabilnost, istakao je i ocenio da bi politika precenjenog dinara bila pogubna za privredu, tako da je izlaz vođenje politke realnog kursa dinara.
Arsić je rekao da se procena FREN-a oko rasta BDP u 2013. podudara sa procenama vlade da će privreda Srbije porasti za 1,5 do dva odsto BDP-a, najviše očekivanom rastu izvoza Fijata, poljoprivredi i naftnoj industriji.
Javni dug Srbije će nastaviti da raste i do kraja godine dostići će 61 odsto BDP-a, rekao je glavni i odgovrni urednik „Kvartalnog monitora“.
Prema rečima Arsića, samo doslednom primenom fiskalne onsolidacije, stabilnim kursom i konkuerntnim cenama, može se oceckivati rast izvoza i time očekivani rast privrede.