
Poslovni poduhvati izvršnog direktora Amazona
Knjige u elektronskom formatu u svetu zauzimaju sve veći postotak izdavačkog tržišta, a dokaz tome su i podaci iz SAD gde su e-knjige iznosile 22 posto sveg novca potrošenog na knjige u drugom kvartalu 2012. godine.
Naravno, apsolutni vladar tog tržišta je Amazon, koji je u saterao u ugao i najveće klasične izdavače, što je rezultiralo nedavnim spajanjem Penguina i Random Housea. Amazon drži 25 posto tržišta fizičkih knjiga u SAD-u i čak 60 posto tržišta e-knjiga, dok u nekim evropskim zemalja ta brojka raste i do 90 posto. Naravno, takva pozicija daje Amazonu mnogo snažniju pregovaračku poziciju i nije bilo preveliko iznenađenje kada je magazin Fortune nedavno glavnog izvršnog direktora Amazona Džefa Bezosa proglasio biznismenom godine.
Čovek vredan oko 22 milijarde dolara, karijeru je počeo na Wall Streetu. Amazon je osnovao 1994. godine, a ideja mu je pala na pamet dok se vozio od Njujorka do Sijetla. Poriv za naupuštanje dobro plaćenog posla u finansijama bila je spoznaja o velikom rastu interneta te o rupi u zakonu koja je određivala da online trgovci nisu morali naplaćivati porez u saveznim državama u kojima nisu bili fizički prisutni. Biznis je započeo u garaži.
Danas je Amazon najveća radnja na svetu, a samo 2011. godine rast je bio zapanjujući – 55 posto, što je Bezosovu ličnom bogatstvu dodalo još 6,5 milijardi dolara.
Godine 2000. osnovao je prilično tajnovitu startup kompaniju Blue Origin, koja je proizašla iz njegove fascinacije svemirom. Cilj te kompanije je svemirski turizam na entu potenciju: Bezos planira „hotele i zabavne parkove u svemiru i kolonije za ta 2 ili 3 miliona ljudi koji će živeti u Zemljinoj orbiti“. Nedavno su izveli prvi uspešan test sigurnog bega iz kapsule, što bi trebao biti značajan korak prema razvoju svemirskih putovanja.
Još misteriozniji deo Bezosova života je njegovo članstvo u grupi Bilderberg, grupi od oko 130 najuticajnijih i najmoćnijih osoba iz Severne Amerike i zapadne Evrope koje se sastaju jednom godišnje i uz koju se povezuju brojne teorije zavere.