
Barozo želi veću centralizaciju vlasti u Briselu
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo izjavio je danas u Briselu da je potrebno više centralizovati proces odlučivanja u EU, što bi moglo da bude učinjeno na uštrb gubljenja dela suvereniteta država-članica.
Barozo je rekao da bi državama evrozone trebalo omogućiti da se brže kreću ka ekonomskoj integraciji nego što to može Unija u celini.
On je naveo da bi neke mere trebalo doneti odmah, a da je za druge potrebno promeniti osnivačke ugovore EU, za šta bi bile potrebne godine.
„Ključno je da se držimo naše strategije fiskalne konsolidacije koja pogoduje razvoju, ekonomskim reformam i ciljanih investicijama. To je jedini način da vratimo poverenje i stvorimo održivi rast“, rekao je Barozo.
Ideja o dve celine unutar EU, jedne koja se razvija brže i druge koja ide sporije ka integracijama, nije nova. Pojedini ekonomski stručnjaci, medjutim, smatraju da bi to moglo da dovede do izolacije država koje nisu članice evrozone.
Postoji i bojazan članica evrozone da bi mogle da prepuste previše vlasti Briselu u procesu odlučivanja. Tome se posebno opire najmoćnija država EU – Nemačka.