
Završena načelna rasprava o predlogu budžeta
Skupština Srbije završila je juče načelnu raspravu o predlogu državnog budžeta za 2013. godinu.
Poslanici u nastavku rada treba da razmotre paket ekonomskih zakona među kojima su predlozi zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza i o javnim preduzećima.
Današnju raspravu obeležila je polemika ministra finasija i privrede Mlađana Dinkića s poslanicima opozicione Demokratske stranke (DS).
Opozicija je najavila da neće glasati za predloženi državni budžet kojim su predviđeni ukupni prihodi od 956,4 milijarde dinara i rashodi od 1.078,3 milijarde dinara. Opozicija smatra da je predlog neraealan i da će znatno otežati život građana.
Poslanik DS Borislav Stefanović kazao je novinarima da će predloženi budžet povećati nezaposlenost i drastično uvećati zaduživanje. Po rečima Stefanovića, više od dva miliona ljudi će imati smanjene prihode u 2013, a standard građana će biti niži najmanje za deset odsto. Stefanović je kazao da ministar Dinkić nije odgovorio ni na jedno suštinsko pitnje i da je jedino upirao prstom u prethodnu vladu čiji je član bio.
Poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Bojan Đurić takođe je rekao novinarima da se LDP oštro suprotstavlja predlogu državnog budžeta jer bi život građana iduće godine mogao biti mnogo teži zbog većih poreza i akciza, a manjih primanja. „Sprema se i novo povećanje akciza početkom 2014, a i svi koji rade i primaju državnu platu ili su penzioneri, imaće za 10-tak odsto u realnom smislu manja primanja nego ove godine jer je tolika razlika između inflacije koja će biti, i minimalne stope od dva odsto rasta koja se predviđa (predlogom državnog budžeta)“, kazao je on.
Đurić je naglasio da će iduće godine, zbog loše ekonomske politike, privatni sektor i dalje biti izložen velikom pritisku i da će biti otpuštanja. Po njegovim rečima, kada počne rasprava o amandmanima koje je predložio LDP, videće se kolike su „rupe“ u budžetu na ključnim mestima – subvencije i dotacije „partijskim preduzećima“, kao što je Nacionalna služba za zapošljavanje, a videće se i da nema spremnosti da se uvede ozbiljna kontrola potrošnje novca za Kosovo.
„Današnja rasprava je u 90 odsto slučaja pokušaj sadašnje vladajuće koalicije, odnosno ministra finasija Mlađana Dinkića, da u nekom drugom nađe sebi opravdanje za sve greške koje pravi ova Vlada, kao i prethodne u kojima je on učestvovao“, kazao je Đurić.
On je naglasio da je budžet za iduću godinu doveden u pitanje onog trenutka kada je vladajuća koalicija dan pre početka rasprave o budžetu, morala da suštinskim amandmanima uradi rebalans.
„Kada počne rasprava o nekim drugim zakonima, javnim preduzećima, pokazaćemo koliko je budžet neodrživ i da će već u prvim mesecima 2013. godine vladajuća koalicija, ukoliko opstane do tada, morati da pribegne pravom rebalansu budžeta kao što su radile i prethodne vlade“, kazao je Đurić.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Radojko Obradović rekao je da će poslanici D S S glasati protiv predloženog budžeta jer više ne može da se popravi ni brojnim amandmanima D S S, i da će Vlada nastaviti politiku zaduživanja koja vodi samo ka „dužničkom ropstvu“.
Srbiji su, kako je naveo, potrebne radikalne promene i reforma javnog sektora, a ne mere Vlade koje su iste kao i u vreme Vlade Mirka Cvetkovića kojima se pomaže banakama, a ne privredi, i nastavlja subvencionisanje radnih mesta bez ijednog merljivog rezultata takve politike.
Obradović je kazao da će 2013. godine biti manje radnih mesta u privatnom sektoru koji puni budžet, a istovremeno će u javnom sektoru koji troši budžet, broj zaposlenih porasti za 1.700.