Za četiri godine 290.000 ljudi ostalo bez posla
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje ima oko 750.000 nezaposlenih i taj broj se u proteklih četiri-pet godina povećao za oko 290.000, rečeno je na predstavljanju rezultata istraživanja o potrebama poslodavaca i prognozama kretanja na tržistu rada u Srbiji.
Rezultati su pokazali i da poslodavci prilikom zapošljavanja uglavnom traže visokoobrazovani kadar, koji poseduje znanja i veštine iz tehničkih, kao i društvenih nauka.
To istraživanje sproveli su Nacionalna služba za zapošljavanje i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a njime je bilo obuhvaćeno 4.029 kompanija gde su se prikupljale informacije o potrebama poslodavaca za zaposlenima ili potencijalnim zaposlenima, posebno o njihovom obrazovanju, obučenosti, iskustvu i poslovnim veštinama.
Analiza je pokazala da će trgovina, poljoprivreda i saobraćaj biti najveći generatori nove zaposlenosti i da se najveći porast broja zaposlenih očekuje u regionu južne i istočne Srbije , potom Šumadije i zapadne Srbije, što je, kako se navodi u analizi, pozitivan trend jer je u tim regionima prošle godine zabeležena najviša stopa nezaposlenosti.
Džo Lauter, direktor USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, za Bizlife je rekao da se do povećanja zaposlenosti u Srbiji može doći fleksibilnim pristupima.
Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Martinović rekao je da je proteklih godina zabeleženo konstantno povećanje broja nezaposlenih. Martinović je naveo da najveće poteškoće za nalaženje posla imaju osobe sa srednjom stručnom spremom i da oko 50 odsto nezaposlenih spada u tu kategoriju. Takođe je dodao da je uočljiva i regionalna disproporcija, odnosno da je teža situacija za nalaženje posla na jugu Srbije, nego u ostalim delovima Srbije .