
RS: Do gasa još tri godine
Prvi zadatak za Republiku Srpsku, po potpisivanju memoranduma u Rusiji o gradnji kraka gasovoda „Južni tok“ kroz njenu teritoriju, jeste formiranje zajedničkog preduzeća sa ruskim energetskim gigantom koje će biti zaduženo za realizaciju „projekta veka“, o čemu će ubrzo biti održan sastanak predstavnika Srpske, Srbije i „Gasproma“.
To je u utorak potvrdio Slobodan Puhalac, vršilac dužnosti direktora preduzeća „Gas Res“ koje je Vlada RS zadužila za ovaj projekat.
– O strateškim aktivnostima na ovom projektu i procesu formiranja zajedničkog preduzeća biće reči i na sednici vlada Srbije i Srpske 2. oktobra u Banjaluci, a potom će biti upriličen sastanak sa predstavnicima „Gasproma“ – rekao je Puhalac.
Plan je da ubrzo počnu i kontakti na tehničkom nivou sa preduzećem „Gas Res“, a kompanija „Južni tok Srbija“ je već sačinila generalni projekat i izdat je nalog za izradu prostorno-planske dokumentacije za gradnju gasovoda kroz Srbiju.
Puhalac kaže da Srpsku sada čeka taj isti posao.
– Cilj je da do kraja godine, kad se očekuje početak radova na gasovodu u Rusiji, utvrdimo detaljnu mapu puta za gradnju kraka kroz Srpsku – kazao je Puhalac.
On je naglasio da je reč o izvanrednom energetskom projektu, jer će Srpska dobiti konkurentan energent i stabilan i efikasan energetski sistem.
– U pitanju je projekat koji je višestruko značajan za našu privredu i ekonomiju Srpske, jer omogućuje gasifikaciju Srpske, gradnju elektrana na gas, snažniju distributivnu mrežu, preorijentaciju toplana sa mazuta na gas i gradnju novih toplana – naveo je Puhalac.
Prema njegovim rečima, efikasan gasni sistem u Srpskoj biće dodatni garant domaćim i stranim investitorima za isplativost njihovih investicija.
– Ovaj energent mnogim investitorima otvoriće mogućnosti za proširenje i formiranje novih proizvodnih kapaciteta – tvrdi Puhalac.
Predviđeno je da krak gasovoda kroz RS bude dugačak 320 kilometara. Iz Srbije bi u Srpsku, prema prvobitnoj projekciji, gasovod trebalo da uđe kod Bijeljine, odakle će, preko Posavine, biti usmeren prema Banjaluci, sve do Novog Grada.
Prve isporuke gasa u količini od 40 miliona kubnih metara gasa na godišnjem nivou stižu 2015. godine, a pun kapacitet se očekuje 2018. Srpska sada ulazi u pripreme za izmene prostornog plana.
– Postojećim prostornim planom planirana je gasifikacija, odnosno izgradnja gasovoda preko teritorije Srpske, sa označenom trasom glavnog gasovoda u severnom delu i krakovima sve do Kozarske Dubice i Novog Grada na zapadu, kao i krakovima za opštine na istoku i jugoistoku Srpske, koje bi se priključivale na postojeći gasovod – kaže za „Novosti“ ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić.
Ona je dodala da je potpisivanjem memoranduma u Rusiji dobijena nova slika celog projekta.
– Takođe, u toku je realizacija Odluke NS RS o izradi Izmena i dopuna Prostornog plana RS, što Ministarstvu daje mogućnost da izmene do koje bi, eventualno, došlo u pogledu trase, kapaciteta, pa i samog značaja gasovoda, unese u inovirani Prostorni plan – objašnjava Golićeva.
U Ministartvu navode da će novim zakonskim rešenjima značajno biti pojednostavljene procedure za usvajanje prostorno-planskih akata nižeg reda, što će jedinicama lokalne samouprave, takođe, dati mogućnost da u planske akte iz svoje nadležnosti uvrste izgradnju priključaka na gasovod i gasifikaciju područja kojim upravljaju.