„Gasprom“ reagovao na vest o istrazi Evropske komisije

Ruski „Gasprom“ poručio je Evropskoj komisiji koja je protiv njega pokrenula antimonopolsku istragu da on nije pod jurisdikcijom EU i da radi po ruskim zakonima.

U komentaru objavljenom na sajtu ruskog gasnog giganta navodi se da kompanija još nije dobila zvanično obaveštenje Evropske komisije o istrazi i ističe da početak formalne faze istrage ne znači da je Gasprom proglašen krivim za bilo kakvo kršenje antimonopolskog zakonodavstva EU.

„‘Gasprom’ posvećuje veliku pažnju poštovanju svih normi međunarodnog prava i zakonodavstva u zemljama gde grupa „Gasprom“ obavlja svoju aktivnost“, navedeno je u saopštenju. Kako se dodaje, rad grupe „Gasprom“ na tržištu EU, uključujući principe koji se primenjuju u formiranju cena gasa, odgovara standardima koje koriste i drugi proizvodjači i izvoznici gasa.

– Računamo na to da će u okviru istrage na odgovarajući način biti poštovana naša prava i legitimni interesi, koji proističu kako iz prava EU, tako i iz međunarodnog prava, kao i da će se uzeti u obzir da je OAO „Gasprom“ osnovan van granica jurisdikcije EU i da je kompanija kojoj su u skladu sa ruskim zakonodavstvom date funkcije od javnog značaja i status strateške organizacije koju kontroliše država – ukazuje ta kompanija.

Gasprom poručuje u saopštenju da se uvek zalagao za dobronamernu saradnju sa EK i da je spreman za nastavak dijaloga u cilju dalje konstruktivne saradnje.

Evropska komisija je saopštila da je pokrenula istragu protiv Gasproma zbog sumnje za kršenje antimonopolskog zakonodavstva EU.

Kako je ranije izjavio zvanični predstavnik EK Antoan Kolombani, radi se o „mogućoj zloupotrebi dominantne uloge Gasproma“ na tržištu gasa niza zemalja EU. Kolombani je na brifingu u Briselu rekao da „ne namerava da prejudicira rezultat istrage“, da je „Gasprom“ pokazao spremnost na saradnju i da ne blokira tok istrage, preneli su ruski mediji.

Prema njegovim rečima, istraga o „Gaspromu“ obuhvata u ovom trenutku osam država članica EU, a to su Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Estonija, Litvanija i Letonija. Uzeta je u obzir žalba Litvanije na visoku cenu gasa i uključena u istragu, ali to, kako je dodao, nije njen jedini element.

– To ne znači da mi a priori isključujemo druge države članice, ako istraga otkrije nove činjenice i dokaze. Sada se istraga tiče isporuka gasa u centralnu i istočnu Evropu, pošto je u navedenim zemljama „Gasprom“ dominantan akter – rekao je Kolombani.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE