Krenula navala na ugalj i drva

Beograđani koji su propustili priliku da nabave ogrev odmah po završetku grejne sezone moraće da požure ukoliko žele da se na vreme pripreme za predstojeću zimu. Meteorolozi najavljuju da će ova zima, decembar i januar biti u „granicama proseka“, ali ima i nagoveštaja da bi mogla da bude slična prethodnoj, sa mnogo više dana „u minusu“.

U odnosu na prošlu godinu cene uglja na većini stovarišta su povećane za oko deset procenata. Razlog za to je kako ističu trgovci poskupljenje prevoza, dok je cena na kopovima ostala uglavnom ista.

Tražnja za ogrevom, kao su rekli na stovarištu AD „Kopaonik“, povećana je poslednjih nedelja.

– Ljudi su se vratili sa odmora pa je na red došla nabavka ogreva – kažu službi prodaje ovog preduzeća. – Najviše se traže ligniti, pa tako tona „vreoca“ košta 11.200 dinara, dok je za „kovin“ potrebno izdvojiti 6.950 dinara. Traže se i kaloričnije vrste uglja poput „banovića“ – 13.200 dinara, i „đurđevika“ – 15.690 dinara, dok je za kubik ogrevnih drva potrebno izdvojiti 5.300 dinara. Prevoz nije uračunat.

Za kubik drveta u prestonici je potrebno izdvojiti od 4.000 dinara pa naviše, u zavisnosti da li se nabavlja na periferiji, na stovarištu ili „sa kamiona“. U sve ovo potrebno je uračunati i izdatak za prevoz i seču.

U „Metalelektro“ radnji, gde se prodaju peći i briketi, kažu da su sugrađani počeli da kupuju ogrev. Najviše pitaju za brikete koji su se pokazali kao povoljni i efektni način za „preživljavanje zime“.

– Posle duže pauze kupci se raspituju za ogrev i počinju da preračunavaju šta im je najpovoljnije – kažu u ovoj prodavnici. – Uskoro dobijamo drva na džakove, čija cena nije formirana, a očekujemo dobru prodaju ove robe kao i prethodne godine.

Cena gasa u prestonici varira od 41 do 45 dinara po kubnom metru (uračunat PDV) u zavisnosti od distributera. Tako je za stan od 50 metara kvadratnih, dobro izolovan, u Beogradu potrebno izdvojiti oko 26.000 dinara za sezonu. Koliko će gasa biti utrošeno zavisi od spoljne temperature, izolacije i temperature u domovima potrošača.

S druge strane, veliki broj potrošača koji su do nedavno koristili ugalj, drva, pa i gas, prešli su na struju kao najjeftiniji energent za zagrevanje stanova i kuća. Naime, cena je već duže vreme nepromenjena, a kako raste inflacija sve je jeftinije grejati se na struju. Tako, je u zavisnosti od vrste „grejnog tela“, TA peći, norveški radijatori, klime… potrebno izdvojiti od 170 do 690 evra za grejanje. Tu su i popusti od 11,89 odsto za mesečnu potrošnju manju od 350 kilovat-časova, odnosno pet odsto ukoliko se račun plati pre roka dospeća.

„Beogradske elektrane“ podigle su prošle jeseni, neposredno pred početak grejne sezone, cenu grejanja za 7,5 odsto, zbog poskupljenja cene gasa od deset, odnosno 15 odsto. Toplane koje zagrevaju 300.000 domaćinstava, za razliku od ostalih račun naplaćuju po kvadratnom metru grejne površine. Važeća cena je 89,95 dinara, pa tako za stan od 50 kvadrata treba izdvojiti 4.497,5 dinara. Ova cena se plaća tokom cele godine.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE