Radnici „Energoprojekta“ u Ugandi pridržavaju se preporuka zbog ebole

Nismo u karantinu zbog pojave ebole, ali smo ograničili svoja kretanja pa ne idemo na mesta gde ima većih okupljanja, ne rukujemo se, redovno peremo ruke, kaže Milivoje Milosavljević, šef oko tridesetak radnika „Energoprojekta“ koji u Ugandi rade na izgradnji puta.

Među građevinarima iz Srbije, koji su smešteni u kampu oko 150 kilometara od glavnog grada Kampale i u samom gradu, za sada kako kažu nema panike. Oba gradilišta normalno rade i svi redovno odlaze na posao.

Ponašamo se u skladu sa preporukama vlasti i izbegavamo bliske kontakte, ali ne nosimo rukavice i maske jer za tim nema potrebe. Takve mere predostrožnosti su uvedene u službama koje rade sa ljudima, poput banki, zdravstvenih ustanova, kaže Milosavljević.

Širenje jedne od najsmrtonosnijih bolesti u svetu virusa ebole, još nije dostigla razmere epidemije u Ugandi, ali su u glavnom gradu Kampali, gde su smešteni i radnici iz Srbije, zabeležena dva smrtna slučaja, što je izazvalo nemir kod stanovništva. Zbog toga su zvanične vlasti Ugande ograničile kretanje stanovništva i dale instrukcije kako da se ponašaju.

Mi smo u Ugandi već trideset godina, i do sada smo imali pojavu ebole tri do četiri puta. Kao i svaki put i sada su preduzete sve mere zaštite. Kontrolišemo ulazak i izlazak iz kampa, gde su inače smešteni naši zaposleni koji zbog aktuelne situacije ne odlaze čak ni u obližnja mesta. Najgora situacija je bila 2000. godine, tada je od ove bolesti umrlo najviše ljudi. Sledeća epidemija se pojavila 2007. godine, ali je ona bila lokalizovana i dosta daleko od glavnog grada – kaže Stojan Čolakov, direktor niskogradnje u „Energoprojektu“.

Prema njegovim rečima, za sada nema razloga za paniku jer je mesto gde je zabeleženo žarište bolesti više od 300 kilometara udaljeno od glavnog grada gde su smešteni radnici „Energoprojekta“. U samom gradu je organizovan samo karantin za lekare koji su išli na ta područja.

Ukoliko bude postojala i najmanja naznaka da bi zdravlje naših radnika moglo biti ugroženo, mi ćemo ih evakuisati iz Ugande, kaže Čolakov.

Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova, u Ugandi trenutno boravi oko 60 srpskih državljana. Sa svima su u kontaktu, i kako poručuju u ovom ministarstvu, niko od njih nije zdravstveno ugrožen.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE