Ostavka Šoškića

Iako je u intervjuu nedeljniku NIN rekao da ne razmišlja o ostavci, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić podneo je juče neopozivu ostavku na tu funkciju, a kao razlog naveo je predložene izmene i dopune Zakona o NBS koje po njegovom mišljenju bitno narušavaju nezavisnost centralne banke.

Šoškić je o ostavci obavestio predsednika Skupštine Srbije Nebojšu Stefanovića, ističući da nove zakonske odredbe otvaraju mogućnost stručne degradacije i donošenja odluka unutar NBS kojima
bi se mogla podstaći ekonomska i finansijska nestabilnost u zemlji.

„Usvajanje ovakvih izmena i dopuna Zakona o NBS moglo bi uticati na bitno pogoršanje pozicije naše zemlje na medjunarodnim finansijskim tržištima i usporiti proces evropskih integracija, što se već sada može zaključiti iz reakcije medjunarodnih finansijskih institucija i ostalih medjunarodnih činilaca od kojih zavisi finansijska podrška našoj zemlji u kriznim uslovima“, naveo je Šoškić.

On je u ostavci naveo da mu je tekst zakona koji se predlaže dostavljen tek u toku jučerašnjeg popodneva, i sa žaljenjem konstatovao da je izostala bilo kakva javna rasprava o važnom sistemskom zakonu čije je usvajanje predloženo po hitnom postupku.

Šoškić je rekao da ostavkom želi da spreči da političko iznudjivanje promene na vrhu nezavisne institucije poput NBS, bude jedini razlog za usvajanje lošeg zakona, s mogućim ozbiljnim posledicama na finansijsku stabilnost i kredibilitet države.

„Nadam se da će moja ostavka omogućiti predlagačima zakona da pažljivije sagledaju i analiziraju njegove posledice, te da ga usklade s principima nezavisnosti centralnih banaka kakvi važe u
zemljama sa uredjenim finansijskim sistemom“, naglasio je Šoškić.

Varga: Ostavka guvernera posledica pritiska

Poslanik Saveza vojvodjanski Madjara Laslo Varga rekao je da je ostavka guvernera Narodne
banke Srbije Dejana Šoškića posledica pritiska zbog donošenja izmena zakona o Narodnoj banci.

„U suštinskom smislu svejedno je da li je Šoškić danas podneo ostavku, ili bi to učinio nakon stupanja zakona na snagu. Ovo samo u formalnom smislu menja proceduru“, rekao je Varga agenciji Beta.

On je rekao da nije upoznat sa razlozima koje je Šoškić naveo u ostavci, ali da verovatno guverner „nije hteo da priušti to zadovoljstvo da bude smenjem, već je smatrao elegantnijim da podnese
ostavku“.

Varga je istakao da je bitnija reakcija Evropske unije i da ostavka prejudicira neke naredne korake i pozitivne pritiske Evropske unije, da se povrati nezavisnost NBS na nivo pre donošenja izmena zakona, čije se usvajanje očekuje u subotu. „Na ovo pitanje se neće zaboraviti, jer je Evropska komisija instirala na nezavisnosti institucija i kada je u mnogo manjoj meri ta nezavisnost bila ugrožena, rekao je Varga.

MMF protiv izmena Zakona o NBS

Direktor Medjunarodnog monetarnog fonda za Evropu Reza Mogadam ocenio je da pojedine predložene izmene Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) ozbiljno narušavaju samostalnost centralne banke i ugrožavaju makroekonomsku stabilnost Srbije, saopštila je NBS.

U pismu koje je Mogadam danas uputio guverneru NBS, ukazano je da na nezavisnost NBS ozbiljno utiču izmene i dopune zakona koje se odnose na razrešenje guvernera, viceguvernera i članova Saveta NBS.

Takodje je kritikovana i promena postupka izbora i nadležnosti Saveta i Izvršnog odbora NBS, kao i predloženo ukidanje prava na sudsku kontrolu funkcionera NBS koji su razrešeni funkcije.

„Izmena koja dozvoljava NBS da na sekundarnom tržištu kupuje hartije od vrednosti koje su izdali država ili druga javna tela, faktički omogućava indirektno monetarno finansiranje javnog sektora, što predstavlja ozbiljan rizik po devizne rezerve NBS i devizni kurs“, kaže se u pismu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE