Sve više kupujemo na odloženo

Poček se na velika vrata vratio u naše trgovine. Umesto prosečnih 60 dana, sada se računi za hranu odlažu i na sedam meseci, a trgovci vode pravi „rat“ ko će da ponudi što duži rok otplate. U situaciji kada prosečna plata već godinama kaska za potrošačkom korpom, a uz to i često kasni, odloženo plaćanje je spas. To i objašnjava zašto je „srpski izum“ ček na poček tako popularan.

Trgovci u dogovoru sa dobavljačima odobravaju plaćanje čekovima na odloženo najčešće bez kamate, ili kako tvrde – kreditiraju kupce. Mnogi su snizili, a neki i ukinuli limite na najniži iznos računa čije se plaćanje odlaže i na 210 dana. U velikim marketima već se svaki peti račun plaća odloženo.
U „Tempo“ hipermarketima ističu da je došlo do promene u strukturi plaćanja od uvođenja počeka do 200 dana.

– Prošlog meseca porastao je broj računa koji su plaćeni čekovima, sa 13,4 odsto na 20,1 odsto – kaže Martina Petrović, menadžer za odnose sa javnošću u „Delezu“, u okviru koga posluju trgovinski lanci „Tempo“ i „Maksi“. – To je, naravno, promenilo učešće gotovine i kartica u plaćanju. Platnim karticama sada plaća 28,3 odsto kupaca, a mesec dana pre bilo ih je 31,2 odsto. Gotovinom, pak, plaća 51,5 odsto mušterija, a ranije – 55,5 odsto.

I u „Idei“, u svim prodavnicama u Srbiji, kupci mogu da pazare i plaćaju čekovima sa počekom od 210 dana, bez kamate i bez obzira na iznos računa. Takođe i u „Merkatoru S“, odnosno „Rodi“.

– Građani i trgovci sve više se okreću kupovini na poček, naravno zbog velike besparice, odnosno krize koja nas nikako ne napušta – kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača. – Sa padom kupovne moći raste i volja trgovaca da svoju robu prodaju na bilo koji način, pa se okreću nekada veoma raširenom počeku i olakšavaju uslove za odloženo plaćanje.

Loši signali 

Na srpskom tržištu vodi se rat za potrošače, a povećano interesovanje za ček na poček signal je loše privredne situacije i velikog pada kupovne moći, ocenjuju analitičari. Ali, kupovinom čekovima na odložen rok plaćanja, potrošači samo odlažu svoje probleme. Poček je, pak, znatno jeftiniji od dozvoljenog minusa i kreditnih kartica. Toga su svesni i potrošači i trgovci, pa i to upotpunjuje priču o povratku prakse iz devedesetih i vremena hiperinflacije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE