
Kubanski lek za godinu dana
Vakcina „cimavaks EGF“, za koju Kubanci tvrde da zaustavlja rak pluća, čak i u odmakloj fazi, i „pretvara ovu opaku bolest u hroničnu“, pacijentima u Srbiji mogla bi da bude dostupna sredinom sledeće godine, saznaju „Novosti“ u Institutu za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.
Trenutno se radi na pripremama dokumentacije za registraciju kubanske vakcine u Srbiji, što je uslov koji mora da se ispuni da bi lek mogao da se distribuira na tržištu.
Na pripremi dokumentacije zajednički rade kubanski Institut za molekularnu imunologiju (CIMVAB) i Institut „Torlak“.
– U „Torlak“ u subotu, 28. jula, dolazi stručnjak za registracionu dokumentaciju CIMVAB, i ostaće u Srbiji do 13. avgusta – potvrđeno je u sredu „Novostima“ u „Torlaku“. – Priprema te dokumentacije je ozbiljan i obiman posao i zajednički ćemo se potruditi da kompletna dokumentacija u CTD formatu bude početkom oktobra predata Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije. Po zakonu, od momenta predaje kompletne dokumentacije do dobijanja registracionog rešenja potrebno je maksimalno 210 dana. Ukoliko registraciona dokumentacija ispunjava uslove Agencije za lekove i medicinska sredstva i ona izda potrebnu dozvolu, vakcina bi bila dostupna pacijentima u Srbiji sredinom sledeće godine.
U ovom trenutku se ne zna precizno dokle se stiglo sa pripremom dokumentacije, jer je „Torlak“ sa CIMVAB-om potpisao i ugovor o poverljivosti podataka. Prema informacijama „Novosti“, u „Torlak“ su sa Kube dosad stigli podaci o hemijsko-farmaceutskim karakteristikama vakcine, i izveštaji o pretkliničkim i kliničkim ispitivanjima rađenim na Kubi. Dostavljen je, takođe, i deo izveštaja za ispitivanja koja su rađena u zemljama EU.
Prema dogovorima vođenim pre dva meseca, tokom posete dvaju komercijalnih direktora CIMVAB „Torlaku“, naš Institut za virusologiju, vakcine i serume biće nosilac dozvole za stavljanje u promet kubanske vakcine protiv raka pluća. Trebalo bi, takođe, da bude angažovan na sekundarnom pakovanju i punjenju „cimavaksa EGF“. Proizvodnja ove vakcine u „Torlaku“ mogla bi da bude tek treća faza saradnje, koja bi, prema procenama iz „Torlaka“, mogla da se realizuje za oko pet godina.