G20 predlaže EU da formira bankarsku uniju?

Sedmi samit lidera G20 najrazvijenijih zemalja počeo je, a očekuje se da će ucesnici u završnom saopštenju istaći potrebu stvaranja bankarske unije u Evropi. Kako saznaje agencija Reuters, lideri G20 će u završnom saopštenju još istaći da se radi i na potrebi da EU još više integiše svoju ekonomiju, što bi značilo i centralizaciju fiskalnih vlasti. Agencija navodi, pozivajući se na tri neimenovana izvora, da će bankarska unija biti pomenuta u završnom saopštenju.

Reuters podseća da je Nemačka snažno podržavala davanja veće vlasti Evropskoj centralnoj banci, ali je odbila da prihvati plan o panevropskom polaganju garantnog depozita, pre nego što se države članice obavežu da predaju suverenitet nad svojim nacionalnim budžetima.

Učesnici skupa u meksičkom gradu Los Kabos, pozvali su evropske lidere da učine sve što je neophodno da se suzbije finansijska kriza u evro zoni.

I dok su svetski lideri spremni da povećaju pritisak na Evropu da nadje način za dugoročnu strategiju za spas zajedničke valute i okonča finansijske turbulencije, predstavnici EU poručili su odmah na početku da nisu došli da bi “dobili lekcije, jer nisu jedini odgovorni za trenutnu ekonomsku situaciju širom sveta“, kao ida kriza nije nastala u Evropi već u Severnoj Americi“.

Ova kriza je nastala u Severnoj Americi i najveći deo našeg finansijskog sektora je zaražen, kako da kažem, nezakonitim praksama, iz pojedinihih sektora finansijskog tržista„, istakao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.

Ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je na uvodjenje novih trgovinskih propisa, koja će omogućiti krizom pogodjenim zemljama poput Rusije da podignu zaštitne trgovinske barijere kako bi sačuvale radna mesta. Putin je takodje pozvao lidere najmoćnijih zemalja da preduzmu dodatne akcije kako bi zemlje u naglom usponu dobile veće učešće u upravljanju Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF) i Svetskom bankom, prenele je agencija AFP.

Predsednik Svetske banke Robert Zelik bio je znatno oštriji, navodeći da je ovo „apsolutno kritično vreme“ i upozoravajući Evropu da ne ispusti priliku da preduzme odlučnu akciju. „Čekamo da nam Evropa kaže šta će uraditi“, rekao je Zelik.

Nasuprot sve većoj ekonomskoj krizi u evrozoni, Meksiko, domaćin samita će biti u stanju da pokaže 17 godina makroekonomske stabilnosti, nisku inflaciju, podnošljiv dug, otvorenu privredu i sve veću konkurentsku moć.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE