Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vilijam Engdal: Nafte ima, svetski izvori su neograničeni

    Poznati američki geopolitičar Vilijam Engdal istupio je nedavno u javnost s tvrdnjom da su priče o nestašici nafte lažne i da nafta nije fosilnog porekla. Engdal tvrdi da svetske zalihe nafte nisu ograničene i da je i sam nekada verovao da bi nafta mogla nestati do 2050. godine. Sada je uveren da je reč o čistoj izmišljotini naftnih kompanija, banaka i korporacija.


    Autor knjiga “Stoleće rata: Angloamerička naftna politika i novi svetski poredak”, “Seme uništenja: geopolitika genetski modifikovane hrane i globalno carstvo” objavio je nedavno novu knjigu “Mitovi, laži i ratovi za naftu” u kojoj tvrdi da su priče o nafti kao fosilnom gorivu i priče o nestašici nafte čista izmišljotina. Tu priču su izmislile banke, korporacije, velike naftne kompanije i moćne porodice poput Rokfelera.

    To je uostalom na samrtnoj postelji i priznao M. King Hubert, tvorac teorije o oskudnosti nafte na čijim su tezama počivale sve kasnije pretpostavke. To da nema nafte, to je dogma. Počiva na teoriji da su ostaci dinosaurusa dospeli duboko u tlo, negde čak i 20 kilometara pre 50 miliona godina i da su se s njihovim ostacima dogodile neobične transformacije od kojih je nastala nafta“, kazao je Engdal u intervjuu za Globus, navodeći da su Rusi za vreme Drugog svetskog rata došli do saznanja da nafta nije fosilnog porekla.

    Priče o ograničenoj količini nafte na svetu potrebne su, tvrdi Engdal, zbog naftnih giganata koji tako mogu da podižu cene.

    „Henri Kisindžer je rekao: ako kontrolišete naftu, kontrolišete cijele države, pa i čitav svijet. Zato je teorija o fosilnom gorivu komplementaran dio takve politike“, ocenio je Engdal.

    „Rusi su dokazali da nafta potiče iz zemljinog jezgra, da se nalazi u samom njenom središtu. Tokom miliona godina razdvajanja zemljine površine i tektonskih pomeranja otvorili su se kanali kojima je nafta krenula prema površini, pod velikim pritiskom i zbog visoke temperature u unutrašnjosti zemlje.

    Tim kanalima ona negde dolazi brže, negde sporije. Ali, ima je svugde. Nafte ima. Ona ne nestaje, niti presušuje, nego se samo u nekim slučajevima prebrzo crpi jer treba pričekati da dođe novi mlaz“, kazao je Engdal.

    „Nafta i prirodni gas su obnovljivi izvori. Ali, kad bi se to znalo, nafta ne bi koštala 120 dolara po barelu“, zaključio je Engdal, koji smatra da bi realna cena trebalo da bude 70 do 75 dolara po barelu.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE