Kina sve više ulaže u SAD
Godinama se proizvodnja iz celog sveta selila u Aziju, naročito u Kinu, a sada se taj trend menja. Nakon ekonomske krize i masovne nezaposlenosti, kineske firme su otkrile prednosti investicija u SAD-u.
Jug Amerike je omiljen među inostranim investitorima. Nemačka preduzeća često ulažu u Južnoj Karolini. U proteklih šest godina, 28 nemačkih kompanija tamo je otvorilo 5.600 novih radnih mesta. I druge nacije su otkrile prednosti Južne Karoline. Pre svih – Kinezi. Niža cena radne snage, niski troškovi energije i dobra infrastruktura su dovoljni razlozi da se proizvodnja „preseli“ u Južnu Karolinu.
Troškovi rada ne mogu se upoređivati sa onim u Kini, ali i na Dalekom istoku raste pritisak na poslodavce da povise plate. Energenti su u SAD-u povoljni i, za razliku od Dalekog istoka, snabdevanje njima je u Americi stabilna. Cene nekretnina su u Južnoj Karolini kao i na celom američkom kriznom tržištu nekretnina još uvek prihvatljive. A na kraju, proizvodi „Made in USA“ mogu se prodati skuplje nego proizvodi „Made in China“.
Lokalni političari i lobisti u Južnoj Karolini shvatili su da su investitori s Dalekog istoka velika šansa. I zato oni hvale prednosti svoje savezne države, odnosno niske troškove rada. I podsećaju da između Kine i SAD-a ima puno više sličnosti nego što se to može pomisliti. „Oni rade strastveno, s puno angažmana, ne razbacuju vreme, sve mora biti gotovo juče“, priča guvernerka Južne Karoline Niki Halaj. Ona je u nekoliko navrata posetila Kinu. Kaže da je kinesku strast za poslom videla i u Americi – pre puno godina: „Kinezi nas na to podsećaju, možda ćemo tako ponovno uzeti stari zalet…“