Pred matičara i pre mature
Burmu je u Srbiji, pre diplome srednje škole, „zaradilo“ čak 14.094 devojčica. Poslednji podaci Unicefa iz januara ove godine, kažu da se u našoj zemlji čak šest odsto devojaka – koje su sada u uzrastu od 20 do 24 godina – udalo pre 18. rođendana. Istu stopu maloletnih mlada ima i Bosna, a na korak iza su Crnogorke i Makedonke.
– Češće od ostalih maloletnica u prvi brak pre punoletstva stupale su devojčice iz seoskih sredina, i to iz najsiromašnijih porodica – pokazuje Unicefovo istraživanje. – Ipak, ova pojava nije rezervisana samo za takve krajeve jer su rani brakovi primećeni i u razvijenim gradskim područjima, i to u porodicama koje su veoma dobro stojeće.
A razlozi za izgovaranje sudbonosnog „da“ razlikuju se po regionima. Tako je u severnim delovima Republike najčešći okidač trudnoća, dok je na jugu – siromaštvo.
– Negotinski kraj je godinama unazad bio čuven po broju maloletničkih brakova. Pre samo petnaestak godina bilo je i po 20 ovakvih slučajeva godišnje, ali se danas taj broj drastično smanjio. Od početka ove godine samo se jedna devojčica udala pre punoletstva – kaže Kruna Stefanović, psiholog u negotinskom centru za socijalni rad. – Na ovu se odluku najčešće odlučuju devojčice čiji je momak u inostranstvu, pa bi i one da se odsele. A gotovo sve u toj odluci imaju i podršku roditelja.
Presudnu reč u aminovanju ovakvog braka, ipak, daje sud. Pre nego što sudija dozvoli stupanje u maloletnički brak, on mora da traži stručno mišljenje iz centra za socijalni rad. Ocena je uglavnom pozitivna, jer se veoma retko zaključi da devojčica nije psihički ili fizički zrela za život koji je sama odabrala.
Za davanje „zelenog svetla“ za ulazak u bračne vode sudu je važno da li mladenci shvataju pravne posledice potpisa kod matičara. Iako njihovo odobrenje nije obavezujuće, za mišljenje se pitaju i roditelji mlade i „đuvegije“. Sudovi uglavnom staju na stranu mladih i daju pozitivan signal, a sudska „romansa“ se završava brzo i bez velike procedure.
GORI OD CRNE GORE I MAKEDONIJE
ŽELJA za venčanim listom pre vremena ne poznaje balkanske granice. Ista stopa maloletnica koje su se udale pre 18. godine beleži se i u Bosni i Hercegovini, za jedan procentni poen je manja u Crnoj Gori, a za dva u Makedoniji. S druge strane, u Albaniji je deset odsto devojaka u ranim dvadesetim u bračne vode zaplovilo pre nego što su postale punoletne.