
Pljačkaši osvojili muzeje u Siriji
Sukobi u Siriji doveli su do haranja i uništenja a ove zemlje, uključujući i drevni grad Palmira i grčko-rimske ruševine Apameje, a mnogi muzeji su opljačkani, upozoravaju stručnjaci.
Najugroženije su oblasti koje su van kontrole režima i gde su pljačkaši već ušli u muzeje, naarheološka nalazišta i spomenike, prenosi AFP.
„U Apameji imamo video snimak pljačkaša koji bušilicama skidaju mozaike“, rekla je direktorka sirijskih muzeja Hiba ad Sakel AFP-u. „A u Palmiri je mnogo toga opljačkano, a ima i ilegalnih iskopavanja“.
Stručnjaci kažu da su lopovi već pokrali ekponate iz muzeja u gradu Hama, među njima i drevno oružje i statuu iz aramejskih vremena.Oni smatraju da se ukradeni komadi najverovatnije krijumčarekroz Liban i okolne zemlje i prodaju na crnom tržištu. Drevni grad Ebla, koji je bio poprište žestokih sukoba snaga režima i pobunjenika, takođe je ugrožen, a u Krak de Ševalijeu, velikoj turističkoj atrakciji i krstaškoj tvrđavi, čuvari nisu uspeli da uđu u zamak jer su ga zaposeli nepoznati naoružani ljudi.
Agencija UN za kulturu – Unesko prošlog meseca pozvala je zemlje članice i međunarodnu zajednicu da sačuvaju bogato kulturno nasleđe Sirije i spreče kraću umetničkih predmeta. Direktorka sirijskih muzeja Sakel je rekla da su zvaničnici počeli da sklanjaju vredne predmete iz muzeja kako bi ih zaštitili od pljačke i da planiraju da ih smeste u sefove Centralne banke.
„Nadam se da će međunarodna zajednica poslati poruku sirijskom narodu i reći im da je ovde reč o njihovom nasleđu. To nasleđe ne pripada ni vladi ni predsedniku već svim Sirijcima i čovečanstvu“, rekla je ona.
Pre mesec dana, sličan problem sa uništavanjem kulturnog nasleđa imala je Grčka u kojoj su demonstranti uništili desetine zgrada, uključujući i čuveni bioskop Atikon. Iz Nacionalne galerije u Atini u januaru 2012. su odnete slike Pabla Pikasa i Pieta Mondrijana, što je još jedan tužan dokaz da je u vreme nemira sudbina kulturnog blaga neizvesna.