Ove godine nema arapske knjige godine jer nijedno delo nije dovoljno dobro

Nagrada „Sheikh Zayed Book Award“ za književnost, jedna od najprestižnijih i najvećih književnih nagrada arapskog sveta, ove godine odlukom njenog savetodavnog tela nije dodeljena jer nijedno prijavljeno književno delo nije ispunilo njene „izuzetno stroge“ kriterijume, piše britanski Guardian.

Nagrada vredna 130 hiljada funti, koja se od 2007. dodeljuje „arapskim književnicima, intelektualcima, izdavačima i mladim talentima čija književna dela i prevodi objektivno obogaćuju i doprinose arapskom kulturnom, književnom i društvenom životu“, uspostavljena je u sećanje na šeika Zajeda bin Sultana Al Nahijana, jednog od ideoloških tvoraca Ujedinjenih Arapskih Emirata, vladara emirata Abu Dabija i prvog predsednika UAE-ae, funkcije koju je imao više od 30 godina (1971.–2004.).

Nagrada se dodeljuje za poeziju, romane, kratke priče, drame i kritičke osvrte, a svoje dobitnike, kojima je dosad dodeljeno ukupno 1,21 milion funti, dosad je nalazila u kategorijama uključujući dečju književnost, primenjene umjetnosti i prevođenje. No, ove je godine nagrada za najbolje književno delo arapskog sveta ostala nedodeljena zbog toga što, prema oceni savetodavnog veća nagrade, nijedno od ukupno 148 dela prispelih na konkurs „nije ispunilo stroge nagradne kriterijume“.

Egipatski ministar kulture Šaker Abdel-Hamid dobitnik je nagrade „Sheikh Zayed Book Award“ za primenjenu umetnost za knjigu „Umetnost i ekscentrici“, Abdo Vazen iz Libana dobitnik je nagrade za dečju književnost za roman o slepom dečaku „Dečak koji je video boju vazduha“, Tunižanki Lajli Al Obaidi dodeljena je nagrada za mlade autore za roman „Humor u Islamu“, a njen je sunarodnik Abo Jarub Al Marzoki dobio nagradu za prevod dela „Uvod u fenomenologiju i fenomenološku filozofiju“.

UNESCO je dobitnik nagrade za kulturnu osobu godine za „svoju ključnu ulogu u očuvanju globalne kulturne baštine oslobođene predrasudama ili diskriminacijom“. Izdavačka kuća „Brill Publishing House“ imenovana je izdavačem godine jer ima „bogatu istoriju, međunarodno je orijentisana i snažno podstiče arapsku kulturu“ a južnokorejski nacionalni kulturni industrijski kompleks „Paju Book City“ dobitnik je nagrade za najbolju tehnologiju u području kulture jer „postavlja vredan primer uspešnosti ostalim zemljama arapske regije“.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE