„30 ispod 30“, Jelena Ristić Brankov: Promena je jedina konstanta u današnjem svetu
Jelena Ristić Brankov po struci je master inženjerka saobraćaja, a osnovne i master studije završila je na Odseku za logistiku Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Tokom studija imala je prilike da se upozna sa više velikih kompanija iz različitih oblasti logistike i transporta kroz programe za studente. Međutim, ritejl industrija, program „Brand Ambassador” 2016. godine, a potom i program „Find Your Place” kompanije Delhaize Serbia ostavili su na nju najznačajniji utisak.
Pozicije specijalistkinje lanca snabdevanja i ekspertkinje za Flow management omogućile su joj da primeni stečena znanja, ali i da razvije mnogo novih veština. Prelazak iz lanca snabdevanja u prodaju, 2021. godine, kada postaje distrikt menadžerka, predstavljao je potpuno izlaženje iz zone komfora. Logističke jedinice i analize zamenila je tada vođenjem tima od preko 200 ljudi.
- Kako nalazite ravnotežu između profesionalnog i privatnog života?
Lični cilj koji sam postavila za ovu godinu jeste da pronađem način da uvek budem tu za porodicu i sebe, ali i da uvek budem tu za svoj tim. Smatram da je najteže postići savršenstvo i da je takav cilj u pojedinim danima zaista perpetuum mobile, ali važno je imati na umu da ne možeš biti srećan bez ispunjenja oba dela svoje ličnosti. Prioritizacija je ključ postizanja balansa. Uvek će postojati dani u kojima dominira jedan deo naše ličnosti, ali je važno da, kada se okrenemo, na kraju godine možemo da se setimo svih važnih događaja na oba plana i da možemo biti ponosni na sebe.
- Kako održavate motivaciju i energiju u svom svakodnevnom radu?
Usled dinamike posla kojim se bavim, retko kad dan ispadne baš u skladu sa planom koji sam napravila, ali mi nezaobilazna jutarnja rutina i priprema smanjuju stres, daju mi energiju i elan da se suočim sa svim situacijama koje dan donosi. U svakom momentu trudim se da se fokusiram na ono što radim trenutno i da potpunom prisutnošću utičem na svoju efikasnost. Ono što u planu dana mora biti konstanta, a ne varijabla, jeste završetak dana u zagrljaju sedamnaestomesečnog dečaka i supruga, kao emocionalni reset za sutrašnji, novi dan.
- Kako tehnologija utiče na vaš posao i kako se prilagođavate promenama?
Brzina promena današnjeg sveta progutala bi nas ukoliko ne bismo ispratili i tehnologije koje se menjaju i razvijaju sa njim. Nažalost, potreba za primenom novih tehnologija vrlo je često obrnuto proporcionalna isplativošću njihove implementacije, pogotovu na našem tržištu, gde je cena ljudskog rada i dalje na niskom nivou. Raduje me to što kompanija u kojoj radim, ali i sve veći broj kompanija na našem tržištu, uviđa značaj implementacije tehnologija čak i pre postizanja prelomne tačke isplativosti. Zbog brzine promena, ukoliko nešto ne primenimo danas, kada nam naizgled to još uvek nije neophodno – sutra će, možda, već biti kasno i izgubićemo tržišnu bitku.
Sposobnost prilagođavanja promenama je osobina koja jedina može da nam obezbedi dugoročan uspeh. Kao što kažu, promena je jedina konstanta u današnjem svetu i, ukoliko ne uspemo to da uvidimo i kao lideri to razvijemo kod svojih timova, ne možemo imati uspešan tim. Smatram da mi prirodna osobina adaptibilnosti vrlo često pruža prednost i umnogome olakšava život i rad. Trudim se da razumem zašto je promena nužna i koja je njena svrha.
Kada prenosim neku promenu svom timu, veoma mi je važno da pažljivo i na pravi način objasnim njenu svrhu, da postignem da tim promeni pristupi pozitivno, vidi korist od nje, posmatra je kao mogućnost za razvoj, a ne kao nešto što je nametnuto. Iz iskustva sam se više puta uverila da bez toga možemo postići samo otpor i da promena ne može zaživeti na pravi način.
SPOSOBNOST PRILAGOĐAVANJA PROMENAMA OBEZBEĐUJE NAM DUGOROČAN USPEH
- Koja je najvažnija stvar koju ste naučili od mentora?
Mogu reći da sam imala sreće da naiđem na formalne i neformalne mentore kojima je zajednička osobina da imaju izražen fokus na ljude, da se često postavljaju tako da situaciju posmatraju i iz drugog ugla, da su otvoreni za razgovor i razmenu mišljenja. Takođe, karakteriše ih želja za nesebičnim deljenjem znanja i pružanje mogućnosti članovima tima da se razvijaju i prezentuju sebe na pravi način, što je preduslov za razvoj karijere mladih ljudi.
Ovakav pristup meni, kao članu tima, uvek pruža osećaj satisfakcije, jer osećam da se moje potrebe, osećanja i mišljenja cene, što mi daje snagu i motivaciju da budem još upornija i istrajnija u svom razvoju. Kada sam prvi put dobila priliku da vodim tim, ovo su bili ključni principi koje sam usvojila i postavila sebi.
- Kako obeležavate i slavite svoje uspehe?
Ključno je da do svakog člana tima dopre informacija o konkretnom uspehu koji proslavljamo i značaju koji on ima. U zavisnosti od situacije, proslavljamo uz neki ručak, muziku, izlet ili pak samo čestitku na sastanku za one „svakodnevne” uspehe. Odmalena sam učila da je važno primetiti i istaći dobre stvari, kako sâm sa sobom tako i pred drugima, jer to ne sme da se podrazumeva.
- Zašto ste ostali u Srbiji?
Osnivanje porodice u Srbiji za mene nikad nije bilo pitanje. Uprkos tome što naša zemlja ne nudi najbolje preduslove za život i razvoj mladih, u njoj sam rođena, okružena ljudima zbog kojih vredi biti uporan, istrajan, dovoljno hrabar da ne odustaneš od svojih ciljeva i uspeš da pronađeš svoje mesto. Putovanja u inostranstvo donose nezamenjivo iskustvo i razvijaju nas kao ličnosti, te su zbog toga neizmerno važna, ali je prava stvar doneti nešto novo i probati da implementiraš to u svom primarnom okruženju, sa našim ljudima. Volim našu kulturu otvorenosti i naš stil života, ali smatram da treba mi, mladi, da osećamo veći stepen odgovornosti i da probamo da zemlju u kojoj živimo oblikujemo onako kako želimo, a ne da razmišljamo na koji način da odemo iz nje.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife Magazin
Foto: Stefan Jovanović i Zoran Rašić