
Zlostavljane porodilje depresivnije
Četrdeset odsto žena koje pate od postporođajne depresije su izložene psihičkom ili fizičkom zlostavljanju od strane partnera, poručuju australijski stručnjaci iz Dečijeg istraživačkog instituta Mardok, upozoravajući lekare koji rade s ovakvim pacijentkinjama da to imaju u vidu.
Moguća rešenja su stručna pomoć za nasilnog partnera, savetodavne usluge za oba roditelja ili, u krajnjem slučaju, obezbeđivanje utočišta za zlostavljanu ženu.
Analizirajući 1.305 žena koje su u skorije vreme po prvi put postale majke, Hana Vulhaus, koja je rukovodila istraživanjem, i njene kolege su utvrdili da je 210 njih, ili 16 odsto, patilo od depresije u prvih godinu dana posle porođaja.
Oko 40 odsto žena koje su prijavile simptome depresije, takođe se požalilo i na nasilnost partnera. Pošto su uzeli u obzir i ostale faktore koji su mogli da deluju na pojavu depresije, kao što su godine, nezaposlenost itd, australijski stručnjaci su zaključili da su žene izložene psihičkom zlostavljanju partnera pod trostruko većim rizikom, a one izložene fizičkom nasilju pod četiri puta većim rizikom od postporođajne depresije.
Vulhausova istice da je psihičko zlostavljanje mnogo češće od fizičkog, a da u gotovo istoj meri povređuje mladu majku. Većina žena iz ovog istraživanja koje su patile od postporođajne depresije, su prijavile njeno pojavljivanje više od šest meseci nakon porođaja.
Vulhausova ističe da u Australiji, kao i u Britaniji, lekari eventualno proveravaju da li su mlade majke depresivne tokom prvih nekoliko meseci nakon porođaja, tako da verovatno propuštaju više od polovine slučajeva.