Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Broj pacijenata određivaće platu lekara

    Ukoliko se usvoje izmene Zakona o platama u državnim organima i javnim službama, o kojima je Skupština Srbije završila raspravu, novi sistem obračuna i isplata zarada prvi će osetiti zaposleni u zdravstvu. Prema predloženom modelu, zaposleni u domovima zdravlja plaćaće se „po stanovniku“, pa će lekari koji imaju najviše pacijenata i najveći učinak primati i najdeblje koverte.
     
    Na sekundarnom i tercijalnom nivou zdravstva predloženo je uvođenje modela finansiranja prema dijagnostički sa rodnim grupama.
     
    Ministar zdravlja Zoran Stanković kaže da bi se po novom modelu obračuna zarade oko 104.500 zaposlenih u zdravstvenim ustanovama sastojale iz tri dela: osnovne plate, zarade po osnovu učinka i dodatka na platu, koje zaposleni plaćaju na osnovu poreza i doprinosa.
     
    Plate zaposlenih u zdravstvu isplaćuju se iz kase zdravstvenog osiguranja. U nju se godišnje, od doprinosa za zdravstvo po osnovici od 12,3 odsto, slije oko dve milijarde evra, a iz nje ide upravo na plate.
     
    Iako je prelazak na novi model finansiranja u zdravstvu najavljen pre nekoliko godina i čekala se samo izmena zakona, sindikati ne podržavaju predloženo rešenje. Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti je još ranije tražio da se predlog izmena Zakona povuče iz procedure, a Sindikat lekara i farmaceuta sad preti i štrajkom. I jednima i drugima najviše smeta što bi, prema novom modelu, osnovna plata bila smanjena.
     
    – Sindikat se ne protivi predlozima o uvođenju nagrađivanja na osnovu rada i spreman je da o tim promenama razgovara – kaže dr Dragan Cvetić, predsednik SLFS. – SLFS se protivi uvođenju korektivnog koeficijenta, koji bi bio 0,9, što bi značilo smanjenje osnovne plate na 90 odsto iznosa sadašnje. Za nas je neprihvatljivo smanjenje plata i za jednu paru i lekari su spremni da zbog toga štrajkuju.

    Za zarade i prevoz 104.500 zaposlenih u javnom zdravstvu, od kojih su 20 odsto lekari, 52 odsto medicinsko, a 28 odsto nemedicinsko osoblje, svakog meseca se izdvaja sedam milijardi – rečeno je „Novostima“ u Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja. – To je na godišnjem nivou gotovo 90 milijardi dinara.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE