
Čak 20% Amerikanaca ima oštećen sluh
Svaki peti Amerikanac stariji od 12 godina ima oštećenje sluha bar jednog uha, koje je dovoljno ozbiljno da ometa svakodnevnu komunikaciju, upozorili su američki stručnjaci s Univerziteta Džon Hopkins.
Do ovog zaključka oni su došli na osnovu rezultata Nacionalne studije zdravlja i ishrane Amerikanaca, koja prati zdravlje nacije još od 1971. godine, kao i rezultata 7.000 testiranja sluha obavljenih širom SAD izmedju 2001. i 2008. godine, izveštava AFP.
Do sad nije bilo preciznije procene oštećenja sluha na celoj teritoriji SAD. Prema raznim grubim procenama, trebalo je da među Amerikancima bude 21 do 29 miliona onih s oštećenim sluhom. Ovo istraživanje, međutim, ukazuje da ih ima znatno više. Oštećenje sluha na jednom uhu ima čak 48 miliona Amerikanaca starijih od 12 godina, što je 20,3 odsto građana SAD, dok 30 miliona ima oštećenje sluha na oba uha, što je 12,7 odsto stanovništva.
Pod oštećenjem sluha se, na osnovu merila Svetske zdravstvene organizacije (SZO), podrazumeva nemogućnost da se čuje govor snage 25 decibela ili još tiši. U principu gubitak sluha postaje učestaliji sa starenjem, s tim što od njega više pate muškarci nego žene i više pripadnici bele nego crne rase.
Stručnjaci nisu sigurni zašto je to tako, ali ukazuju da bi trebalo ispitati eventualni potencijalni zaštitni efekat na sluh ženskog hormona estrogena i kožnog pigmenta melanina.
Prema podacima SZO, u svetu 278 miliona ljudi pati od umerenog ili znatnog oštećenja sluha, što je pet odsto globalne populacije. Ovaj poremećaj može da bude posledica različiktih faktora – zaraznih bolesti, buke, povreda ili prosto starenja. Oko polovine sliučajeva oštećenja sluha može da se spreči merama prevencije ili ranom dijagnozom, ističu u SZO.