MI5 uvodi restrikcije u korišćenju socijalnih mreža

Vlada  i obaveštajne službe MI5 i GCHQ pregovaraju sa mobilnim operaterima i internet provajderima o mogućim načinima zaustavljanja vođa bandi u korišćenju socijalnih medija za organizovanje daljih nereda i pljački, piše Dejli mejl. Jedna od opcija da se ovo sprovede u delo je isključivanje repetitora mobilne telefonije u područjima zahvaćenim nemirima ili gašenje naloga poznatih izgrednika kada nevolje počnu.


Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je juče u obraćanju pred parlamentom da će ispitati mogućnosti zabrane korišćenja socijalnih mreža poput Fejsbuka, Tvitera i Blekberi Mesindžera ukoliko se koriste za podsticanje nasilja, nereda i kriminala.

Sve tri društvene mreže imale su značajnu ulogu u međusobnoj komunikaciji izgrednika u neredima koji su započeli prošle subote u Londonu.

Socijalne mreže našle su se na meti britanske vlade s obzirom da policija nema mogućnosti da u kratkom roku isključi telefon svakog pojedinca za koga se smatra da može dovesti do dalje eskalacije nereda.

Eksperti su ipak skeptični da će se na ovaj način postići cilj s obzirom na mogućnost potkovanijih korisnika interneta da preskoče ovakve mere zabrana. Tehnološki stručnjaci navode da vlada ima tri opcije da spreči izgrednike da koriste socijalne mreže: zabraniti pojedincima pristup sajtovima društvenih mreža, zabranom određenih internet stranica i filtriranjem podataka kao što je slučaj u Kini i privremeno gašenje interneta.

Dok socijalne mreže nude pomoć pri rešavanju problema, nekoliko ljudi već je uhapšeno pod sumnjom da su koristili ovaj vid komunikacije za podstrekivanje nasilja.

Tokom prethodnih nemira u Londonu s početka ove godine, prouzrokovanih porastom školarina i smanjenjem davanja sredstava fakultetima, kao „tehnička infrastruktura” korisćeni su „Tviter” i „Fejsbuk”, a ovoga puta korišćeni su i neki drugi komunikacioni kanali. Dominantno je bilo slanje tekstualnih poruka , ali ne u uobičajenom SMS formatu, već preko „blekberi” specifičnog servisa za slanje poruka. Naime, „Blekberi mesindžer” (BBM), izgleda, bio je glavno sredstvo komuniciranja pri planiranju nereda, pri čemu je njegovo korišćenje između korisnika „blekberija” besplatno. Najpopularniji i najefikasniji način korišćenja BBM-a pri organizovanju nereda bilo je slanje poruka od jednog korisnika ka velikom broju korisnika – takozvani brodkasting.

Tehnički detalj koji je postao vrlo interesantan za londonsku policiju jeste da BBM, za razliku od SMS-a i „Tvitera”, koristi enkripciju poruka. Dakle, postoji velika mogućnost da policija legalno zatraži sadržaj poruka za osobe osumnjičene da su učestvovale u neredima. Tu će, izgleda, biti tehničkih problema, bar tako tvrdi „Risrč in moušn”. Oni kažu da je gotovo nemoguće interpretirati sadržaj enkriptiranih poruka. No, ako su prepoznatljivi „blekberi” uređaji i njihovi telefonski brojevi sa kojih su u kritično vreme slate poruke ka velikom broju simultanih primalaca, možda samo podaci o vlasniku broja mogu da pomognu u istrazi.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE