Srbi danas uklanjaju barikade?

Sastanak odbornika sve četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije biće održan danas u 12 časova u Leposaviću, a na njemu će se razmatrati privremeni sporazum koji je Vlada Srbije usaglasila sa predstavnicima Kfora o rešenju krize na severu pokrajine.



Foto: Tanjug 


Predstavnici Srba sa severa Kosova upoznali su u toku jučerašnjeg dana građane okupljene na barikadama u Rudaru kraj Zvečana sa glavnim stavovima  usaglašenim sa predsednikom Tadićem.

„Država Srbija je stala čvrsto uz nas i podržaće sve ono što mi budemo smatrali da je ispravno, a naša je obaveza da budemo uz svoju državu i da je podržimo iako nam se nešto ne sviđa u potpunosti, jer je to u obostranom interesu“, kazao je predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je izjavio da će Srbi sa severa Kosova ostati pripravni i posle uklanjanja barikada i da neće raspuštati krizne štabove, dodavši da se „apsolutno ne može imati poverenje“ u međunarodnu zajednicu.

Šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović očekuje da će predstavnici lokalnih vlasti na severu Kosova doneti „pravu odluku“ o sporazmu sa KFOR-om. Uklanjanje barikada nije oročeno, rekao je Stefanović za RTS i istakao da je pouka ove krize bila da Srbi sa severa Kosova ne smeju da se opuste. Prema njegovim rečima, poslednja dešavanja na severu Kosova stvorila su negativnu atmosferu, smanjila poverenje u međunarodnu zajednicu, posebno u deo koji je ohrabrio avanturizam Hašima Tačija.

Koha: NATO i EU ne mogu da garantuju zaštitu Kosova


Prištinski list „Koha ditore“ ističe da NATO i EU ne mogu da garantuju zaštitu granica Kosova, naročito zbog neutralnog stava KFOR-a i Euleksa. List navodi da bi kosovske institucije trebalo da razmišljaju o formiranju vojnog saveza sa zemljama koje su priznale nezavisnost i koje podržavaju teritorijalni integritet Kosova.

Podsećajući da Kosovo nije do kraja završilo sa konstituisanjem, da ima slabu vladu sa ozbiljnim sumnjama u korupciju i vezu sa organizovanim kriminalom i liderima sa slabim međunarodnim kredibilitetom, “Koha” dodaje da centralna vlast u Prištini nije uspela da proširi svoj autoritet na čitavu teritoriju Kosova, a da sama nezavisnost Kosova predstavlja neku vrstu nezavisnosti pod međunarodnim nadzorom.

“I taj ‘nadzor’ je pođednako neuspešan kao i sama vlada, ako ne i još više. Ni ovaj ‘nadzor’ nije uspeo da utiče na to da se očuva red i zakon, da se sprovodi ustav na Kosovu i da se ne manipuliše izborima“, dodaje se u komentaru.

„Koha“ konstatuje da „ni ove međunarodne misije nisu učinile ništa da Kosovo funkcioniše kao teritorijalna celovitost niti su bile u stanju da spreče incident srednjeg nivoa, pa ni da ga sankcionišu pošto se već dogodio, kao što se pokazalo u protekle dve nedelje u severnom delu Kosova”.
 
Vestervele u četvrtak na Kosovu 
 
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele posetiće u četvrtak Kosovo na kraju trodnevne balkanske turneje, u okviru koje će najpre posetiti Hrvatsku i Crnu Goru, saopštio je danas portparol nemačkog ministra.

Vestervele, koji sutra kreće na turneju, na Kosovu će razgovarati sa više zvaničnika uključujući kosovskog premijera Hašima Tačija i komandata Kfora Erharda Bilera, a postoji mogućnost da će na kratko helikopterom posetiti sever pokrajine, preneo je AFP.

Francuska agencija navodi da će Vestervele biti prvi ministar EU koji će posetiti Kosovo od izbijanja krize krajem jula kada je Priština naredila svojim bezbednosnim snagama da preuzmu kontrolu nad administrativnim prelazima na severu Kosova kako bi sprovele zabranu na uvoz robe iz Srbije. 

On je u zajedničkom autorskom tekstu sa Hejgom, objavljenom u listu Frankfurter algemajne cajtung, poručio Beogradu i Prištini da će ugroziti svoje šanse za pristupanje Evropskoj uniji i propustiti „istorijsku priliku“ ako ne otklone međusobne etničke tenzije duž administrativne linije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE