Na pomolu rešenje krize na Kosovu
Okončanje krize na severu Kosova je moguće, nakon što detalje nacrta sporazuma predstavnika KFOR-a i Vlade Srbije danas usaglase obe strane.
Nacrt sporazuma za rešenje aktuelne krize na severu Kosova, koji je u sredu veče dogovoren sa komandantom KFOR-a Erhardom Bilerom predviđa da KFOR zadrži kontrolu nad administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje do sredine septembra. Sporazum će početi sa primenom već za nekoliko dana, a KFOR je saopštio da će se na prelazima zadržati i duže od dogovorenog ukoliko situacija to bude zahtevala.
Takođe, blokade će sa puteva biti uklonjene i sloboda kretanja ponovo uspostavljena, a vozila i kamioni do 3,5 tona težine, kao i teretna vozila sa humanitarnim pošiljkama, uključujući hranu, moći će da prođu na teritoriju Kosova nakon provere identiteta i pretresa za naoružanjem.
Nacrt sporazuma predstavnici Vlade Srbije razmotriće i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da očekuje da će u današnjem razgovoru sa komandantom Kfor Erhardom Bilerom „biti pronađeno rešenje koje će trenutno smiriti situaciju“ na severu Kosova. Bogdanović i Stefanović istakli su još jednom da će se pre nastavka razgovora sastati sa predsednicima opština i narodom.
Posle sinoćnjeg razgovora sa Bilerom, Bogdanović je rekao da „trajnija rešenja treba prepustiti dijalogu u Briselu“, koji će biti obnovljen početkom septembra.
Barikade prave ustupak
Štab za vanredne situacije četiri opštine sa severa Kosova i Metohije odlučio je da učini ustupak. Juče je omogućeno da nekoliko vozila KFOR sa hranom, vodom i gorivom prođu do baze kod Leposavića.
„To je bio uslov koji je komandant KFOR Biler postavio da bi se sastao sa pregovaračima Vlade Srbije. Na taj način se daje prilika pregovorima, a narod će biti spreman da put ponovo blokira čim konvoj prođe“, rekao je državni sekretar u ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović.
Namirnice danas kreću ka Kosovu
Kako saznaje agencija Tanjug, kamioni sa 75 tona namirnica namenjenih stanovništvu na severu Kosova i Metohije krenuće danas ka pokrajini, a planirano je da kamioni budu na administrativnom prelazu Jarinje danas u periodu između 13 i 14 sati.
Kuper ponudio kompromis
Posrednik Evropske unije u pregovorima Beograda i Prištine Robert Kuper ponudio je dvema stranama predlog kompromisnog rešenja problema kontrole administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, prenosi DPA.
Predlog Kupera ima četiri tačke, a najvažnija je da bi na oba prelaza zajedno radili srpski i albanski carinici i granična policija Kosova.
Srbi sa severa Kosova zauzvrat bi trebalo da uklone mnogobrojne blokade puteva i omoguće nesmetano odvijanje saobraćaja.Prelazi Jarinje i Brnjak bili bi otvoreni samo za autobuse i automobile, ali ne i za promet robe.
Na kraju, Beograd i Priština trebalo bi da se obavežu da će u septembru nastaviti u Briselu pregovore oko carinskog pečata Kosova.
Reakcije Prištine
Kosovska vlada smatra da je sporazum o rešenju krize, koji su postigli komandant KFOR-a Erhard Biler i predstavnici Vlade Srbije, neizvodljiv.
Vlada Kosova će nastaviti da poštuje mere reciprociteta u trgovinskoj zabrani sa Srbijom, kaže se u saopštenju. Takođe se dodaje da vlada Kosova pozdravlja napore KFOR-a da deblokira puteve i stvori bezbedno okruženje za sve građane Kosova , što je u skladu sa mandatom KFOR-a.
Za Kosovo neće biti vraćanje na stanje pre 25. jula, navedeno je u saopštenju kosovske vlade.
Kosovski premijer Hašim Tači smatra da su zvaničnici Vlade Srbije Borislav Stefanović i Goran Bogdanović „direktno odgovorni“ za situaciju na severu Kosova.
Tači je na redovnoj sednici vlade rekao da su zvaničnici Srbije i dalje ilegalno na Kosovu, da motivišu nezakonite aktivnosti i da predvode ilegalne organizacije.Tači tvrdi da kosovska vlada smatra da vlada u Beogradu motiviše nasilje na Kosovu, te da je poslednji slučaj na severu to i potvrdio.
Kosovski premijer je ponovio da neće povlačiti odluke o severu Kosova i izneo tvrdnju da za to ima podršku SAD i Brisela.
Azem Vlasi, savetnik Hašima Tačija za spoljnu politiku i čuveni albanski separatista, otvoreno poručuje da Albanci lako mogu da napadnu Srbe, pravdajući to pravom samozvane države Kosovo.
„Ako Srbija misli da silom otcepi deo Kosova, onda će naići na naš legitimni otpor, jer svaka država, po međunarodnom i domaćem pravu, ima legitimno pravo da brani svoju teritoriju,“ navodi Vlasi.
Za Olivera Ivanovića, državnog sekretara u Ministarstvu za KiM, Vlasijeve reči su provokacija. „Ovo je samo militantna retorika jedne male grupacije koja nije ozbiljna pretnja nijednoj vojsci, ali jeste pretnja golorukom narodu. Sve to liči na primitivno hvalisanje, zveckanje oružjem i međunarodna zajednica bi svakako trebalo da sankcioniše i upozori ove ljude da se manu ratnih priča,“ kategoričan je Ivanović.
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju traži zaštitu za Srbe južno od Ibra
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju upozorava i traži od EULEKS i KFOR da Srbe južno od Ibra zaštiti od nasilja albanskih ekstremista i osigura im ličnu bezbednost, kao i bezbednost njihove imovine.
Paljenje kuće porodice Petrović u selu Zočište u utorak veče je poslednji u nizu incidenata i napada na Srbe južno od Ibra koji su se dogodili proteklih dana, navodi se u saopštenju ministarstva. Dalje ističu stav da su kosovske vlasti ohrabrile albanske ekstremiste da maltretiraju Srbe, a vinovnici incidenata su čak i pripadnici specijalnih jedinica kosovske policije ROSU, navode iz ministarstva.
Komandant KFOR-a nemački general Erhard Biler kritikovao je eskalaciju krize na severu Kosova oko administrativnih prelaza, ocenivši da su je izazvali kriminalci.
On je, za austrijski radio „Oe1“, rekao da je predugo dozvoljeno da se na severu Kosova, većinski nastanjenom Srbima, stvore radikalne i veoma jake kriminalne strukture „koje su multietnički postavljene –kosovsko albanske i kosovsko srpske“. Komandant Kfora smatra glavnim zadatkom delovanje protiv kriminalnih struktura u regionu, kako bi se nametnula pravda i zakon.
Kraj kosovske krize nov uslov za članstvo EU
Kako „Blic“ saznaje iz izvora bliskih Vladi Srbije pojedini predstavnici EU i SAD zatražili su u neformalnim razgovorima od srpskih vlasti da sever Kosova bude stavljen pod kontrolu vlasti u Prištini kako bi bile nastavljene evrointegracije. Kreator te politike je upravo Robert Kuper, posrednik u pregovorima Beograda i Prištine. To niko od zvaničnika EU neće javno reći, ali se u neformalnim razgovorima to od Srbije zahteva. Sagovornik „Blica“ navodi da na ovome insistira Amerika, čiju politiku u Evropskoj uniji slede Velika Britanija, Holandija i Nemačka.